Slovenski študentje so bili ob izteku lanskega leta postavljeni pred visokohitrostni izziv, ki je zmagovalca študentskega izziva popeljal v Peru, kjer bo na lastni koži doživel legendarni reli Dakar. Red Bull Desert Wings University Challenge je “mini Dakar” dirka z avtomobilčki na daljinsko vodenje, ki je v preteklih dveh mesecih gostovala na študentskih lokacijah po Sloveniji.

Na šestih prizoriščih se je za naziv najhitrejšega oziroma najhitrejše potegovalo okroglih 400 študentk in študentov. Po skupaj 1.149 odpeljanih krogih je zmagovalec postal Jure Mastnak, ki je najhitrejši krog na slovenskih tleh odpeljal na Fakulteti za računalništvo in informatiko v Ljubljani in v cilj pridirkal s časom 7 sekund in 58 stotink.

Jure Mastnak nesporen zmagovalec

Sodelujočim sta največji izziv predstavljala proga, polna ovir in ozkih odsekov, ter izjemno občutljivo krmiljenje dirkalnika. Za en krog je večina potrebovala od slabih 50 do dobrih 10 sekund, kar nekaj udeležencem pa je z natančno vožnjo uspelo krog odpeljati pod desetimi sekundami. Jure je edini, ki mu je uspelo odpeljati krog v manj kot 8 sekundah, zato je kot nesporni zmagovalec izziva odpotoval v perujsko prestolnico Limo, kjer ga čaka tridnevna reli Dakar izkušnja in kjer se bo za naslov najboljšega na svetu pomeril z zmagovalci Red Bull Desert Wings University Challenge iz drugih držav. Tekmovanja, ki je potekalo na več kot 65 fakultetah, se je udeležilo več kot 5.000 študentov iz 13 držav.

Letos Simon s številko 106

Jure pa te dni ne bo edini Slovenec na reliju Dakar. Med neustrašnimi “Originali” bo asistent Fakultete za energetiko Simon Marčič, ki bo letos na Dakarju startal s številko 106 in ki pravkar preživlja najbolj napete trenutke letošnjega leta. Vsi tekmovalci so namreč že prispeli v Limo, kjer lovijo zadnje kakovostne ure spanja, skušajo čim bolje jesti in piti, da bodo njihova telesa pripravljena na izjemni stres, ki se bo za polovico končal šele 20. januarja v Cordobi v Argentini.

Dakarska statistika namreč neusmiljeno priča o dejstvu, da preizkušnjo opravi zgolj približno polovica dirkačev, ki se na smrt utrujeni pripeljejo v cilj po deset tisoč kilometrih sipin, skalnatih cest, posušenih strug rek in gozdov. In prav prečkati ciljno črto Dakarja je letos glavni cilj slovenskega tekmovalca, ki vsako leto poskrbi za napeto januarsko dirkaško nadaljevanko. Jubilejna, 40. izvedba najtežjega vzdržljivostnega terenskega relija Dakar bo med 6. in 20. januarjem 2018 prečkala Peru, Bolivijo in Argentino.