Foksi je živahen in domiselno zvit lisjak, ki ga poznamo kot uradno maskoto Olimpijskega komiteja Slovenije. Ker pa je Foksi neuklonljive narave in se že od mladih tačk vneto predaja športu, je tokrat prišel navijati tudi v Maribor na Olimpijski festival evropske mladine (OFEM), ki ga bomo lahko spremljali letos poleti. Na OFEM pa bomo lahko navijali tudi za Foksi ambasadorje, mlade mariborske športnike, ki se bodo v različnih športnih disciplinah pomerili s tujo konkurenco. Ena izmed njih je tudi mlada mariborska rolarka Lina Sevčnikar, ki je aktualna mladinska prvakinja v rolkanju v street disciplini in bo na EYOF-u zastopala Slovenijo.
Z rolkanjem se je začela ukvarjati spomladi 2020, saj je zaradi korone in zaprtja imela doma ogromno prostega časa. Kar hitro je ugotovila, da ji rolkanje pravzaprav gre precej dobro in je vedno bolj napredovala. Rolkanje je izbrala, ker se ji je že sama vožnja gor in dol po ulici zdela zabavna. V skate parku Maribor so jo vsi resnično podpirali in spodbujali, prav tako pa jo je navdušilo gledanje trikov, ki so jih znali boljši skejterji. To in še marsikaj več zanimivega nam je v intervjuju zaupala mlada mariborska rolarka Lina Sevčnikar.
Kdaj si se začela ukvarjati z rolkanjem, zakaj si se odločila za ta šport in kdo te je za to navdušil?
Z rolkanjem sem se začela ukvarjati pred tremi leti, spomladi 2020. Zaradi korone in zaprtja sem imela doma ogromno prostega časa in sem se kar en dan odločila, da se bom z otroško rolko iz naše kleti malo vozila po ulici pred našo hišo. Kar hitro sem ugotovila, da mi je pravzaprav šlo precej dobro in tako sem začela s poskušanjem trikov ter vedno bolj napredovala. Rolkanje sem torej izbrala, ker se mi je že navadna vožnja gor in dol po ulici zdela zabavna in sem videla, da je to nekaj res nekaj, česar želim početi več. Na začetku me za rolkanje pravzaprav ni navdušil noben, ampak sem se doma popolnoma sama učila vse trike, brez da bi poznala kogarkoli, ki bi se s tem zares ukvarjal ali me pri tem spodbujal. Po nekaj časa, ko sem pa že rolkala v skate parku, me je za napredovanje in izboljšanje navdušil popolnoma vsak. V skate parku so me vsi resnično podpirali in me spodbujali, prav tako pa me je gledanje trikov, ki so jih boljši skejterji znali, res navdušilo, da sem se želela vedno bolj izboljšati in znati to kar so znali oni.
Kako potekajo priprave na OFEM, ki bo letos julija v Mariboru, kako potekajo treningi?
Čim več prostega časa poskušam posvetiti skejtanju, ko je le lepo vreme. Pripravljam se v skate parku Maribor, kjer že vadim ali pa se učim trike, katere nameravam izvesti na tekmovanju. Za OFEM se pripravljam pod okriljem slovenske rolkarske zveze, kjer mi dajejo napotke in nasvete za vse, na čemer moram za tekmovanje vaditi.
Ali pred tekmovanjem OFEM velja kakšen poseben režim priprav in treningov, so kakšne spremembe?
Ja. Trudim se nameniti več prostega časa skejtanju, čeprav je kljub tekmovanju skejtanje vedno le moja lastna želja po napredku. Največje spremembe so ravno ta zunanja pomoč in nasveti, saj sem pred tem v večini primerov sama vadila ali pa se učila svoje trike.
Kaj tebi osebno pomeni nastop na tovrstnem tekmovanju, kot je OFEM?
Za mene je priložnost, da dobim izkušnje na mednarodnih tleh. To je drugačna vrsta tekmovanja kot tekmovanja na državni stopnji in je to res lahko velika priložnost, da pokažem kaj sploh znam.
Ali si se v preteklosti že udeležila kakšnega podobnega tekmovanja?
Točno takšnega sigurno ne. Do zdaj sem se udeležila samo tekmovanj na državnem nivoju. Želim videti, kako bo potekalo tekmovanje proti tekmovalcem tujih držav.
Na kakšen način je potekal izbor tekmovalcev za OFEM v tvoji športni kategoriji?
Mislim da je izbor potekal na podlagi rezultatov letošnjega državnega prvenstva v rolkanju. Sem državna mladinska prvakinja in sem bila najverjetneje ravno zato izbrana.
Ali treniraš v skate parku v Mariboru, kje potekajo tvoji treningi? Kako pogosto treniraš?
Ja, vedno hodim v skate park Maribor. Pri skejtanju je posebno to, da imam prilagodljiv urnik. Trudim se skejtati čim več, čeprav je to bilo pozimi težko zaradi slabega in hladnega vremena. Sem pa od začetka pomladi pripravljena skejtati vedno, ko se da. Če je lepo vreme, se trudim biti v skate parku vsaj vsak drugi dan, če ne več.
Kaj po tvojem mnenju največ doprinese k priljubljenosti športa, s katerim se ukvarjaš?
Med mladimi so definitivno največji faktor vsi videi in tekmovanja, ki jih lahko online (ali pa v živo) gledaš. Vsaj za mene je to takšen šport, kjer če gledam nekoga, kako se rolka, se moram tudi jaz obvezno čim prej spraviti na rolko. Ta šport te zasvoji in te takoj prevzame.
OFEM bo poleg športnih aktivnosti dopolnjeval tudi družabni program. Ali se veseliš druženj s tekmovalci in vrstniki iz drugih držav?
Zelo se veselim, saj mi festival OFEM daje res ogromno priložnost, da spoznam polno novih ljudi z istim interesom.
Si že morda navezala stike z drugimi tekmovalci, ki bodo sodelovali na OFEM?
Osebno poznam nekaj ljudi, ki bodo sodelovali na OFEM, ampak do zdaj tesnih stikov še nisem navezala. Veselim se druženja z vsemi sodelujočimi.
Kako usklajuješ športne aktivnosti in treninge s šolskimi obveznosti?
Pri skejtanju je posebno to, da imam lahko res fleksibilen urnik. Do zdaj mi skejtanje ne hodi na poti z mojimi šolskimi obveznostmi. Ko imam pomembna ocenjevanja in obveznosti za šolo, dam skejtanje začasno na stran, ko pa takšnih ni, se lahko vedno odpravim v skate park.
Kako preživljaš svoj prosti čas, katere dejavnosti te še navdušujejo poleg športa?
Zraven skejtanja, se v prostem času vedno rada družim s prijatelji. Letos pa sem še posebej močan interes našla tudi v šolskem debatnem klubu, kjer se v okviru šole udeležujemo veliko tekmovanj. Debata mi je pri srcu, saj si z različnimi debatnimi temami močno širim obzorja ter mi to, tako kot OFEM, ponuja možnost spoznati posameznike vse okrog po svetu.
Kateri so tvoji največji športni uspehi, katere bi izpostavila, na katere si najbolj ponosna?
Ker ne tekmujem še veliko časa, nimam tako veliko posebnih uspehov, sem pa na vse dosežke ponosna. Mogoče bi najbolj izpostavila nazadnje državno prvenstvo, s katerim sem aktualna državna mladinska prvakinja. Prav tako sem zadovoljna s prvim mestom na Domžale Skateboarding Open in prvim mestom na Rush(e) tekmovanju.
Kako te pri športu podpira družina, domače okolje, kaj menijo o tem tvoji sošolci in prijatelji?
Vsi v družini me pri skejtanju popolnoma in zelo podpirajo. Starši mi vedno ponudijo prevoze do skate parka in me radi spremljajo na tekmovanjih. Sošolci in prijatelji me tudi popolnoma podpirajo ter se veselijo zame, ko kaj dosežem.
OFEM velja za “male olimpijske igre”. Ali se nekoč vidiš v vlogi slovenske reprezentantke na olimpijskih igrah?
To je še zelo težko vprašanje. Pred pol leta sigurno še sploh ne bi pomislila na to. Mislim, da če bom v naslednjih letih vložila veliko truda in tudi res napredovala, da bi to lahko bilo možno, se pa moram za takšno stvar še kar precej izboljšati.
Kaj bi sporočila svojim vrstnikom, današnji mladini, kako bi jih navdušila za ukvarjanje s športnimi aktivnostmi?
To, da si ni težko najti šport pri katerem se zabavaš. Mislim, da se marsikdo ne rekreira, saj je treniranje športa in fizičen napor za nekatere neprivlačen. Včasih je samo potrebno iskati in preizkusiti vse športe, dokler ne najdeš pravega zate. Ko enkrat uživaš v tem kar počneš, potem je vsak fizičen napor vreden truda.