Prva tovrstna tabla je bila postavljena v Radomljah, sedaj pa bodo z opozarjanjem nadaljevali v vsej Sloveniji, tudi v Mariboru.

Šport mora otrokom pomeniti igro

Veliko staršev se ne zaveda, da bi naj športno udejstvovanje za otroke pomenilo igro oziroma sprostitev, in ne zgolj pehanja za rezultati. Na NZS so prepoznali problematiko, ko ima vključevanje staršev negativen učinek na otrokovo športno udejstvovanje – mladi športniki postanejo manj samozavestni, nezadovoljni in si ne zaupajo. Negativno pojmovanje pri otroku pa se, še posebej v ekipnem športu, lahko prenese tudi na soigralce. Rajko Korent, vodja projekta Nogomet za vse, ki v sklopu iniciative za športno obnašanje staršev prireja predavanja o tej tematiki pravi, da so starši sicer zelo pomemben faktor pri zorenju otrok in da je šport odlična priložnost za vzgojo: »Rezultat na tekmi je le spremljevalec športnih vsebin, ki so lahko ne glede na trenutni uspeh v tekmovanju vrhunske in koristne za otroke. Na žalost pa nekateri starši šport otrok mešajo s kriteriji, ki veljajo v športu odraslih ali pa vidijo v športu veliko priložnost za lastnega otroka za kasnejšo profesionalno kariero. Takrat imajo klubi težave, saj je rezultat edino merilo dobrega dela. Pritiski in emocionalni izbruhi na tribunah so v teh primerih stalnica in okolje za otroke postane stresno, agresivno in negativno za učenje.« Kadar se otroci počutijo anksiozne se njihova pozornost za raziskovanje svojih potencialov in napredka močno zmanjša.

Fair play table in kartončki za starše

Klubi, ki so se odločili za sodelovanje z NZS, bodo imeli odslej ob igriščih postavljene table, ki bodo pri starših širile zavedanje, da pri igri sodelujejo otroci, da so trenerji pogosto prostovoljci in da tudi sodniki nikomur ne želijo škodovati. Rajko Korent je zasnoval tudi kartončke za starše: »Pripravili smo preproste vendar zelo sporočilne športne kartončke za starše na katerih želimo opozoriti na vlogo staršev v življenju njihovih malih športnikov in športnic. Z njimi se želimo postaviti na stran klubov in poslati jasno sporočilo v javnost, da so naši otroci naša prihodnost in jim moramo šport podrediti njihovim potrebam in značilnostim. Preko programov v varnem, prijetnem in sproščenem okolju pa bomo vzgojili vrhunske osebnosti in omogočili nekaterim izmed njih tudi pot na veliki oder profesionalnega nogometa.« Za zdaj so kartončki še idejni projekt, a so zaradi navdušenja trenerjev že prešli v fazo izdelave. Pričakujejo, da bo program zaživel v polni meri v spomladanskem delu igranj tekem najmlajših po vsej Sloveniji – tudi v Podravski regiji. Na Medobčinski nogometni zvezi Maribor (MNZM) so idejo pozdravili z navdušenjem, saj v nogometu podpirajo in spodbujajo razvoj vseh načinov, ki imajo pozitiven širši družbeni učinek na vse deležnike v nogometni igri.

Projekt bo kmalu zaživel v Mariboru

Na MNZM so prepričani, da je nujno potrebno začeti z nevsiljivo obliko izobraževanja odraslih v smeri, ki je najboljša za razvoj otrok in njihovih želja. Izdaja kartončka za starše s strani NZS je ena izmed takšnih oblik, ki jo na MNZM zelo podpirajo: »Že pred dobrim letom smo na podlagi spletne ideje prišli do spoznanja, da bi se kot eden najcenejših, a kljub temu zelo učinkovitih in pozitivnih ukrepov lahko izkazala tudi uporaba informativnih Fair Play tabel, s kratko a načrtno izbrano vsebino osveščanja o vedenju odraslih in pomenu, da se otrokom dovoli igrati in uživati.« Uporaba takšnih tabel bo na območju delovanja MNZM opredeljena v pravilnikih in zato obvezna; panoji bodo stali na vidnih mestih ob igriščih s čimer želijo, da bi se njihova sporočilnost tekom časa vse bolj prijela. Razvoj dizajna in vsebine table je v teku, in sicer v sodelovanju s strokovnimi službami NZS.

Nešportno obnašanje staršev je bilo težava tudi v Podravju

Dejan Germič, predsednik MNZM, je mnenja, da so odrasli (včasih tudi trenerji in sodniki) na tekmah mlajših selekcij velikokrat preveč vključeni v proces igre in otroci so z njihovimi reakcijami preobremenjeni: »Velikokrat se namreč zdi, da skušajo starši otrok, ki se potijo na igrišču, preko njih doživeti in izpolniti lastne cilje oz. sanje. Bistvo športa pa ne sme biti zgolj v zmagovanju, temveč v sklepanju novih prijateljstev, razvijanju pozitivnih vrednot in zdravem načinu življenja, kar pa se lahko dosega le ob sproščeni in neobremenjujoči dinamiki na igrišču. Povedano enostavneje – skozi igro, v kateri otrok uživa, in zaradi česar se je veseli. Nenehni verbalni in psihološki pritiski s strani odraslih otroku doseganje omenjenega cilja preprečujejo.« Negativno vedenje odraslih ob igriščih se kasneje lahko odraža v vedenju mladih športnikov, ki glede na vzgled, že v mladostniških letih pokažejo žaljivo obnašanje. Na MNZM so tako prepričani, da je nujno začeti z nevsiljivo obliko izobraževanja odraslih: »Izdaja kartončka za starše s strani NZS je ena izmed takšnih oblik, ki jo zelo podpiramo. Že pred dobrim letom smo na podlagi spletne ideje prišli do spoznanja, da bi se kot eden najcenejših, a kljub temu zelo učinkovitih in pozitivnih ukrepov lahko izkazala tudi uporaba informativnih Fair Play tabel, s kratko a načrtno izbrano vsebino osveščanja o vedenju odraslih in pomenu, da se otrokom dovoli igrati in uživati.« Razvoj dizajna in vsebine table je v teku v sodelovanju s strokovnimi službami NZS.

V Mariboru bodo projekt še izboljšali s svojimi idejami

Poleg tabel in kartončkov so se na MNZM domislili še enega ukrepa za rešitev problema. Pred tekmami bi na stadionih predvajali kratek, a vsebinsko pojmljiv glasovni material s tematiko o športnem obnašanju. Na spletu že krožijo podobni video materiali iz tujine, zato Germič pravi, da bodo v prihodnje preko družbenih omrežij nogometne zveze slednje občasno delili med svoje sledilce.