Včeraj je bilo opravljenih 5.316 PCR testiranj. S PCR testiranji je bilo potrjenih 1.089 novih okužb. Med občinami glede na včeraj potrjene okužbe izstopajo: Ajdovščina in Sežana 13, Nova Gorica 19, Celje 30, Ilirska Bistrica 16, Rogaška Slatina 19, Velenje 15, Domžale 32, Jesenice 16, Kranj 33, Šenčur 12, Škofja Loka 14, Ljubljana 136, Maribor 34.
Ostajamo v oranžni fazi
V skladu z Načrtom sproščanja smo še vedno v oranžni fazi. Danes zvečer se bo vlada na seji seznanila z aktualnimi epidemiološkimi razmerami. Pred sejo vlade bo kot običajno potekal tudi delovni sestanek s Svetovalno skupino.
Maja Bratuša: V skladu z Načrtom sproščanja smo še vedno v oranžni fazi. Danes zvečer se bo vlada na seji seznanila z aktualnimi epidemiološkimi razmerami. Pred sejo vlade bo kot običajno potekal tudi delovni sestanek s Svetovalno skupino pri @MinZdravje. pic.twitter.com/uLnfz1rEdl
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) February 24, 2021
Število hospitaliziranih se še naprej znižuje. Danes je tako v naših bolnišnicah hospitaliziranih 21 covid pacientov manj kot včeraj, skupaj 546. Na intenzivni negi se zdravi 105 pacientov, 2 manj kot včeraj.
Maja Bratuša: Število hospitaliziranih se še naprej znižuje. Danes je tako v naših bolnišnicah hospitaliziranih 21 #COVID pacientov manj kot včeraj, skupaj 546. Na intenzivni negi se zdravi 105 pacientov, 2 manj kot včeraj. pic.twitter.com/nTpz2HTKFi
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) February 24, 2021
Spremljali bodo pojav različnih variant virusa
Direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Tjaša Žohar Čretnik je pojasnila, da bodo v prihodnje spremljali pojav različnih genetskih variant virusa. “V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano smo skupaj z inštitucijami različnih področij pripravili nacionalno strategijo sledenja znanim in novim različicam covid-19. Namen spremljanja je hitro zaznavanje novih variant virusa z večjo prenosljivostjo, oziroma težjim potekom bolezni ter spremljanje njihovih vzorcev širjenja,” je pojasnila Žohar Čretnikova.
mag. Žohar Čretnik, NLZOH: Angleško različico smo do sedaj zaznali pri 6 vzorcih od skupno 1096. En primer smo potrdili že januarja pri potniku, ki se je decembra vrnil iz Anglije, pet pa smo jih potrdili z nacionalno strategijo sledenja v januarju in februarju.
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) February 24, 2021
Genetske spremembe pri virusu lahko med drugim vplivajo na učinkovitost diagnostike, načine zdravljenja in izbor cepiva. Ko se pojavijo, se je potrebno pravočasno odzvati ter obveščati tako domačo kot mednarodno javnost. Poleg spremljanja pojavljanja in širjenja različnih genetskih različic je pomembno tudi spremljanje pojavljanja posameznih pomembnih mutacij. Načrt spremljanja pojavljanja in širjenja novih variant virusa covid-19 v Sloveniji zajema pet sklopov.
mag. Žohar Čretnik, NLZOH: Od 1. 1. 2021 do 22. 2. 2021 smo s sekvenciranjem pregledali 1475 vzorcev. Pri 379 vzorcih smo pregledovali prisotnost novih različic s sledenjem pomembnih mutacij na manjšem delu genoma, pri 1096 pa smo določili celotne genome.
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) February 24, 2021
Angleško različico so do sedaj zaznali pri 35 primerih v Sloveniji, brazilske in južnoafriške različice pa zaenkrat še niso zaznali. Osemnajst oseb se je z britansko različico okužilo v Sloveniji. “En primer smo potrdili že januarja pri potniku, ki se je decembra vrnil iz Anglije, pet pa smo jih potrdili z nacionalno strategijo sledenja v januarju in februarju,” je še razložila Žohar Čretnikova.