Na letošnji razpis, na katerem se za nagrado lahko potegujejo različne pravne osebe in posamezniki, je do 28. oktobra prispelo 14 vlog. Ocenjevanje je potekalo v dveh krogih, člani komisije pa so bili razdeljeni v več podskupin.
Nagrado za strateško celovitost je med velikimi profitnimi pravnimi osebami prejela Nova KBM, druga največja slovenska finančna institucija, ki daje podporo gospodarskemu okolju, z rastočim vplivom pa povečuje tudi družbeno odgovornost.
Na letošnji razpis, na katerem se za nagrado lahko potegujejo različne pravne osebe in posamezniki, je do 28. oktobra prispelo 14 vlog. Ocenjevanje je potekalo v dveh krogih, člani komisije pa so bili razdeljeni v več podskupin.
Med srednjimi velikimi je nagrada pripadla ljubljanskemu visoko tehnološkemu podjetju Nil, ki je globalno prepoznaven ponudnik naprednih IT rešitev, med majhnimi pa družba Press Clipping, vodilno slovensko podjetje za spremljanje in analizo medijskih objav.
Med neprofitnimi majhnimi organizacijami je nagrado letos prejel Zdravstveni dom Radeče, kjer se preudarno lotevajo trajnostne strategije, med velikimi pa Komunala Slovenj Gradec, ki je družbeno odgovorna na zelo različnih področjih, največ pozornosti pa trenutno namenjajo področju energetike, saj so pričeli z gradnjo kotlarne, s katero se bodo občani Slovenj Gradca predvidoma že naslednje letu ogrevali na lesno biomaso.
Podeljena tudi priznanja za projekte
Komisija je podelila tudi priznanja za projekte. V kategoriji profitnih pravnih oseb so ga letos podelili podjetju SSI Schaefer, vodilnemu svetovnemu ponudniku rešitev za modularne skladiščne in logistične sisteme, ki v Mariboru zaposluje več kot sto ljudi, v sodelovanju s Tehniškim centrom Maribor pa so pripravili program tehnološkega partnerstva za odgovorno učenja.
Med neprofitnimi pravnimi osebami je omenjeno priznanje prejela Fakulteta za dizajn, samostojni visokošolski zavod in pridruženi član Univerze na Primorskem, kjer so prepričani, da poučevanja oblikovalskih predmetov brez upoštevanja posledic za družbo in okolje danes praktično ni, zato v svoje študijske programe vselej umešča vsebine, ki se navezujejo na trajnostni razvoj in družbeno odgovorna ravnanja.
Ob tem so organizatorji dogodka posebno priznanje podelili še Danilu Burnaču, donedavnega še dolgoletni direktor javnega podjetja Mariborski vodovod, ki se skozi vso kariero ukvarja s področji trajnostnega razvoja, družbene odgovornosti, okolja, gospodarskih javnih služb in lokalne samouprave. V času njegovega vodenja je Mariborski vodovod kot največji vodooskrbni sistem v državi kar štirikrat postal družbeno najbolj odgovorno podjetje v državi.
Mozaik znanja, vrednot in sodelovanja
Zaslužni profesor, dvakratni doktor Matjaž Mulej, predsednik Strokovnega sveta IRDO in predsednik Strokovno-organizacijskega odbora nagrade Horus, je zbranim na podelitvi povedal:
»V letu 2020 so razmere bistveno drugačne kot zadnja leta. Vse človeštvo je, kot nas obveščajo slovenski in mednarodni viri vsak dan, blokirano zaradi pandemije novega virusa, ki ga doslej nismo poznali niti medicinski niti gospodarski niti družboslovni niti naravoslovni znanstveniki, vključno z mikrobiologi. Znanost seveda sploh ni znanost, če ve, s čim se ukvarja, še manj pa je znanost, če pozna rešitev; o obojem sme imeti samo slutnje. Z njimi si praktiki, ki jim znanost daje podlage za smiselno ravnanje, seveda ne morejo veliko pomagati. Morajo se znajti sami. Brskajo po svojih izkušnjah, iščejo podobnosti med nekdanjimi in sedanjimi dogajanji.
Pri projektu Horus je od leta 2009 dalje sodelovalo 40 strokovno-interesnih organizacij in medijev, sofinancerjev, ocenjevalo je več kot 90 strokovnjakov različnih strok, sodelovalo več kot 190 različnih kandidatov – od podjetij, zavodov, nevladnih organizacij, do posameznikov. Že vse od nastanka nagrade Horus Marko in Marika Pogačnik izdelujeta unikatna umetniška dela, polna pozitivnih vibracij, namenjenih spodbujanju uspešnega delovanja HORUS nagrajencev. Tako je nastal mozaik znanja, vrednot in sodelovanja, ki krepi razvoj družbene odgovornosti v Sloveniji.