Vlada je na današnji seji sprejela predlog interventnega zakona, po katerem bi s predčasno redno uskladitvijo pokojnine za 4,5 odstotka dvignila že novembra, za prav toliko pa bi omejila dvig oskrbnin v domovih za starejše. Ob tem bo domovom pomagala pri financiranju kadra ter višjih stroških hrane, elektrike in ogrevanja.
Pokojnine se bodo dvignile za 4,5 odstotka
Po predlogu zakona o nujnih ukrepih za povečanje prihodkov upokojencev in omejitev, ki ga je na današnji seji sprejela vlada, bodo pokojnine predčasno redno usklajene že novembra, in ne šele februarja, je na novinarski konferenci po seji pojasnil minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec.
Pokojnine bi se tako po njegovih besedah že novembra dvignile za 4,5 odstotka. Upokojenec, ki je doslej prejemal 1000 evrov pokojnine, bo novembra na bančni račun prejel 1045 evrov, je ponazoril minister. Povprečna pokojnina, ki znaša 777 evrov, pa se bo povečala za 35 evrov, je dodal. Pojasnil je, da bo dvig vlado na mesečni ravni stal med 22 in 25 milijoni evrov.
Da bo vlada na današnji seji obravnavala predloga o dvigu pokojnin in omejitvi rasti oskrbnin v domovih starejših, je v ponedeljek v DZ napovedal premier Robert Golob.
Vlada bo pomagala tudi domovom za starejše, ki so se znašli v finančni stiski, po njegovih besedah zaradi referendumske pobude SDS o zakonu o dolgotrajni oskrbi, ki za domove sicer predvideva paket pomoči v vrednosti 30 milijonov evrov. Vlada bo tako po predlogu interventnega zakona domovom pomagala pri financiranju višjih stroškov hrane, elektrike in ogrevanja, z 12 milijoni evrov pa tudi pri financiranju kadra. Ob napovedih nekaterih domov o dvigu oskrbnin tudi do 30 odstotkov, pa bo vlada po predlogu zakona dvig oskrbnin omejila na 4,5 odstotka.
Za dvig minimalne plače še pogajanja s socialnimi partnerji
Vlada je na današnji seji sprejela tudi pogajalska izhodišča za dvig minimalne plače, o katerih se bo pogajala s socialnimi partnerji. Predlaga, da se minimalne plače že novembra uskladijo z rastjo minimalnih življenjskih stroškov, prihodnje leto pa še z letno stopnjo inflacije, je povedal minister za delo Luka Mesec.
“Vlada je danes sprejela usmeritev za pogajanja na Ekonomsko-socialnem svetu. Po pogajalskem izhodišču vlade bi se minimalna plača, ki znaša neto 778 evrov, letos povečala na 804 evre. Z naslednjim letom pa bi bila lahko višja od 850 evrov,” je v izjavi po seji povedal minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Mesec.
Pri minimalnih plačah in plačah nasploh si vlada obeta pozitiven učinek za delavce tudi na podlagi davčne reforme, če se bo ta lahko uveljavila z novim letom. “Ta bo dvignila splošno olajšavo na 5000 evrov,” je povedal minister.
Glede nasprotovanja izredni uskladitvi minimalne plače reprezentativnih delodajalskih organizacij je Mesec dejal, da bodo šli gospodarstvu naproti z novim ukrepom. “Pripravljamo shemo za čakanje na delo. Kakšna bo, bomo predstavili v kratkem,” je napovedal. Ob tem pa dodal, da država ne bo pokrila celotnega bremena nastalih višjih stroškov dela, kar predlagajo delodajalske organizacije.
STA