Zdravstveni inšpektorat je na današnji seji vlade poročal o opravljenih nadzorih. Velika večina izrečenih sankcij se je letos nanašala na področje nalezljivih bolezni, je razvidno iz preglednice inšpektorata, ki ga je po seji objavila vlada.

3900 nadzorov v gostinstvu

Od 4. julija, ko je bilo urejeno vročanje karantenskih odločb na meji, do vključno 7. oktobra so inšpektorji med drugim opravili preko 24.600 nadzorov spoštovanja karantenskih odločb. Izrekli so 278 prekrškovnih sankcij v skupni vrednosti 99.600 evrov. Od izbruha epidemije do vključno 7. oktobra so opravili tudi 6900 drugih nadzorov, med drugim 3900 nadzorov v gostinstvu, 1700 nadzorov v trgovinah, 370 nadzorov prireditev, nadzorov v objektih higienske nege, na kopališčih in ostalih javnih objektih, kot so muzeji, pošte in banke.

Od izbruha epidemije do vključno 7. oktobra so opravili tudi 6900 drugih nadzorov, med drugim 3900 nadzorov v gostinstvu, 1700 nadzorov v trgovinah, 370 nadzorov prireditev, nadzorov v objektih higienske nege, na kopališčih in ostalih javnih objektih, kot so muzeji, pošte in banke.

Zaradi nespoštovanja priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje so izrekli 86 prekrškovnih sankcij v skupni vrednosti 88.400 evrov.

115 glob zaradi nenošenja mask

Od 4. septembra, ko je začel veljati odlok, ki je določil obvezno nošenje mask v zaprtih javnih prostorih, so izrekli tudi 115 glob fizičnim osebam, ki niso nosile maske, in sicer v skupni vrednosti 43.200 evrov.

Od 4. septembra, ko je začel veljati odlok, ki je določil obvezno nošenje mask v zaprtih javnih prostorih, so izrekli tudi 115 glob fizičnim osebam, ki niso nosile maske, in sicer v skupni vrednosti 43.200 evrov.

Kot so še navedli v sporočilu, inšpektorji aktivno izvajajo nadzor nad prireditvami in javnimi zbiranji, ki so izvedeni na javnih krajih in v gostinstvu. Prav tako so identificirali javna mesta, ki so namenjena izvedbi zasebnih zabav in piknikov, in na teh lokacijah izvajajo nadzore. Kot so opozorili v vladi, pa prihaja pri izvedbah nadzora nad nošenjem mask na javnih površinah tudi do zavrnitev identifikacije, žalitev in verbalnih napadov na inšpektorje.

Policija prejela 2655 prijav o kršenju odlokov

Vlada se je sicer danes seznanila tudi s poročilom policije o ukrepih za preprečevanje širjenja novega koronavirusa. Kot so zapisali, je policija svoje aktivnosti posvečala spoštovanju odlokov, ki so prepovedovali oziroma omejevali zbiranje ljudi na javnih krajih in na športnih prireditvah. Ob rednem delu je bila pozorna tudi na spoštovanje drugih odlokov. V obdobju od 20. marca do 5. oktobra je tako prejela 2655 prijav o kršitvah vseh odlokov. Zdravstvenemu inšpektoratu je skupno podala 7079 predlogov zaradi kršenja odlokov, obravnava pa tudi tri kazniva dejanja po 177. členu kazenskega zakonika, ki se nanaša na prenašanje nalezljivih bolezni.

STA