Stališče ministrstva za zdravje, da okužba s koronavirusom pri zdravstvenih delavcih ne more biti obravnavana kot poškodba pri delu, je po mnenju zdravniške zbornice nepravilno in nezakonito. Od ministrstva zato zahtevajo, da stališče, po katerem zdravstveni delavci niso upravičeni do polnega nadomestila za bolniško odsotnost, nemudoma spremeni.
Zdravstveni delavci so namreč opozarjali, da jim delodajalci ne priznavajo okužbe na delovnem mestu, zaradi česar niso upravičeni do polnega nadomestila za bolniško odsotnost, ministrstvo za zdravje pa je nato v dopisu zavzelo stališče, da okužba s koronavirusom pri zdravstvenih delavcih in sodelavcih ne more biti obravnavana kot poškodba pri delu.
V Zdravniški zbornici Slovenije pa opozarjajo, da je takšno stališče nepravilno in nezakonito. Spomnili so, da je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) v številnih dopisih in navodilih že pojasnil, da je v primeru okužbe s koronavirusom, do katere je prišlo na delovnem mestu, vzrok zavarovančeve začasne nezmožnosti za delo poškodba pri delu.
Zaposleni tvegajo, da bodo žrtev nesrečnega naključja
Zbornica je ministrstvo opozorila, da niti predpisana oziroma priporočena varovalna oprema zaposlenim ne nudi popolne zaščite pred virusom. Zaposleni na najbolj izpostavljenih deloviščih nedvomno tvegajo, da bodo prav oni žrtev nesrečnega naključja oziroma višje sile, ko jih niti ustrezna varovalna oprema ne bo zaščitila in se bodo okužili pri opravljanju svojega dela, so poudarili. Zato je po njihovem mnenju “a priori” zavračanje možnosti, da je do okužbe prišlo pri delu, z argumentom, da je delodajalec spoštoval predpise s področja varnosti in zdravja pri delu, absurdno in nepravilno.
Zbornica je zato pozvala ministrstvo, da nemudoma spremeni stališče, ki ga je zavzelo v dopisu
Ministrstvo je po njihovem mnenju dolžno nemudoma obvestiti vse relevantne deležnike oziroma javnost, da je treba okužbo s koronavirusom pri zdravstvenih delavcih in sodelavcih obravnavati kot poškodbo pri delu. “Zgolj na ta način se bo lahko v najkrajšem možnem času zamejilo škodljive posledice in nedopustne prakse delodajalcev, ki bi morebiti sledili nepravilnemu stališču ministrstva,” so še zapisali v zdravniški zbornici.
Kljub omenjenem stališču ministrstva se je sicer minister za zdravje Tomaž Gantar pred dnevi strinjal, da so zdravstveni delavci oz. vsi, ki delajo s covidnimi bolniki, v primeru okužbe z novim koronavirusom upravičeni do polnega nadomestila za bolniško odsotnost. Predlog ministrstva za zdravje bo vključen v sedmi protikoronski zakon, je napovedal na Twitterju.
STA