Dogovor, ki so ga parafirali pred dvema tednoma, vključuje tudi dvig zdravniških in zobozdravniških plač. Ob tem bosta strani podpisali anekse h kolektivnim pogodbah za dejavnost zdravstva in socialnega varstva, za zaposlene v zdravstveni negi in aneks k posebnemu tarifnemu delu kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike.
Glede na parafirani sporazum bo podpis dogovora o razreševanju stavkovnih zahtev, ki odpravlja v pogajanjih novembra 2021 nastala plačna nesorazmerja, določenim zaposlenim v zdravstvu in socialnem varstvu prinesel od enega do tri dodatne plačne razrede ter še enega dodatnega, že dogovorjenega v okviru pogajanj med vlado in sindikati javnega sektorja.
Dogovor velja tudi za zdravnike in zobozdravnike
Čeprav so v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides vladnemu predlogu o odpravi plačnih nesorazmerij oziroma dvigu plač nasprotovali, ker da predlog ustvarja nova plačna nesorazmerja, in za 11. januar napovedali stavko, bo podpisan dogovor veljal tudi za zdravnike in zobozdravnike.
Tako se večini mladih zdravnikov obeta dvig plač za štiri plačne razrede (in enega v okviru aprilskega dviga plač v javnem sektorju), večji del izkušenih zdravnikov specialistov pa bo deležen skupno dveh dodatnih plačnih razredov.
Nezadovoljni ob tem ostajajo v sindikatu delavcev v zdravstveni negi, drugem večjem reprezentativnem sindikatu v zdravstvu, saj vlada ni pristala na zvišanje plač v skupini E3, ker so bila ta delovna mesta manjšega dviga plač deležna že po pogajanjih lanskega novembra. Predsednica tega sindikata Slavica Mencinger zato sporazuma ni parafirala.
Celotni dogovor je vreden približno 40 milijonov evrov.
STA