Hrvaški novinarji so se nekaj dni po uvedbi evra odločili, da bodo primerjali slovensko in hrvaško košarico. Na primerjalni lov za izdelki so odšli v Zagreb in v slovenske Brežice. V primerjavo so vključili deset artiklov: maslo, toast, gazirano vodo, šunko, sir trapist, sir cheddar, puding, tuno v konzervi, ajvar in čips. Ugotovili so, da je v hrvaškem Lidlu košarica za dobrih sedem evrov dražja od košarice v slovenski prodajalni Lidl.

Razlika kar za 30 %?

Izbrani artikli naj bi v hrvaškem Lidlu stali 26,50 evra, v Brežicah pa 19 evrov. Med eksperimentom v slovenskem Lidlu so opazili še najmanj 30 cenejših artiklov in zgolj tri, ki imajo na Hrvaškem enako oziroma nižjo ceno.

Novinarji so že na parkirišču pred slovenskim Lidlom opazili večje število vozil s hrvaško registracijo – kar je jasno nakazovalo na to, da se hrvaški prebivalci po nakupih raje odpravljajo v cenovno ugodnejšo Slovenijo.

Zasledili smo tudi tvit hrvaškega državljana iz Zagreba, ki je povedal, da je šel po nakupih v slovenski Hofer, v Brežice in privarčeval kar okoli 30 %. Z njim se je v komentarjih strinjalo več drugih državljanov, ki so mu priporočili predvsem slovenski Eurospin.

Plenković skorajda zagrozil trgovcem in napovedal ukrepe

Hrvaški premier Andrej Plenković je danes dejal, da bo vlada na jutrišnji seji sprejela ukrepe za preprečitev neupravičenega dviga cen, do katerega prihaja po menjavi kun v evre, trgovce pa je pozval k poštenosti, razumnosti in resnosti, navaja hrvaški Index.

Kot je dejal, je sklical sestanek s pristojnimi ministri in inšpekcijskimi organi, in sicer po tem, ko so videli, da namesto, da bi vsi izvajali resno in odgovorno poslovno politiko, kot so od njih zahtevali, žal velik del trgovcev in drugih poslovnih subjektov menjavo valute izkorišča za nabijanje cen. Kot je povedal, se mu zdi takšna praksa slaba in nepoštena ter da je treba z njo prenehati.

Povišanja cen ne sme in ne more biti, še posebej potem, ko je država v letu 2022 – v letu največje energetske krize, prehranske krize in inflacijskih pritiskov – z ukrepi regulirala cene elektrike, plina in naftnih derivatov.

Dejal je še, da rast cen spremljajo in da so angažirali glavnega državnega inšpektorja ter druge inšpektorje, ki so bili na terenu zadnja dva ali tri dni. Trenutno čakajo njihovo poročilo.  “Uporabili bomo vse mehanizme, mehanizmov pa jih je veliko,” je dejal Plenković in trgovce pozval k poštenosti, razumnosti in resnosti.

Kot je neuradno izvedel hrvaški Index, je bila danes sklicana seja vlade, na kateri so obravnavali ukrepe za preprečitev podražitev zaradi uvedbe evra. Katere ukrepe bodo, še ni znano. Poleg črnih seznamov in povečanja števila izdelkov, ki bi jim lahko zamrznili ceno, so do trgovcev prišle neuradne informacije, da bi jih lahko vlada prisilila k vrnitvi cen stotih izdelkov na raven, kot so bile 30. novembra.