V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) predlagajo vključitev dnevnih delovnih migrantov med izjeme pri vstopu v državo oziroma zamik veljavnosti določil odloka zanje na 15. avgust, poroča STA. Od danes naprej morajo namreč delavci migranti, tako kot večina ostalih potnikov, pri vstopu v Slovenijo predložiti dokazilo o PCT. Negativen PCR test ne sme biti starejši od 72 ur, hitri test pa ne sme biti starejši od 48 ur.
V GZS bi po vzoru Avstrije delavcem migrantom dovolili vstop v Slovenijo brez napotitve v karanteno, če imajo dokazilo o negativnem testu na koronavirus s hitrimi antigenskimi testi, ki ni starejši od sedem dni. Trenutne zahteve namreč pomenijo organizacijo testiranj trikrat na teden, kar je zelo težko uskladiti tudi z lokalnimi zdravstvenimi domovi. “Nova zaostritev čez noč skoraj onemogoči delo čezmejnih delavcev pri njihovih delodajalcih v Sloveniji,” so poudarili v GZS.
“Velika težava za gospodarstvo tako ostajajo delovni migranti, ki so zaposleni pri delodajalcih v Sloveniji in dnevno prehajajo mejo zaradi prihoda na delo. S strani velikih proizvodnih podjetij v obmejnih regijah dnevno prejemamo številne pozive, da je tej zahtevi z vidika organizacije delovnega procesa nemogoče zadostiti,” so v GZS navedli o novi ureditvi.
V proizvodnji bi lahko prišlo do zamud
V določenih podjetjih je delež zaposlenih, ki dnevno prehajajo mejo s Hrvaško, tudi 30-odstoten, velik delež pa predstavljajo tudi zaposleni iz Bosne in Hercegovine. Ti delavci so zaposleni predvsem v proizvodnji, zato pri njih ni mogoče organizirati dela od doma. Nastopila bo težava z zagotavljanjem delovnih izmen v proizvodnji, kar bo lahko zmanjšalo obseg dela in povzročilo zamude. Velike težave bodo nastopile tudi pri agencijah za zagotavljanje delovne sile, so napovedali v GZS.
“Razumemo, da je zaradi vnovičnega porasta okužb in pojava novega, agresivnejšega seva novega koronavirusa potrebno ravnati kar se da previdno in zaščitno ter sprejemati odločitve z namenom zajezitve širjenja virusa, a doslej v Sloveniji ni bilo zaznati, da bi bili vir okužb v delovnih okoljih delavci iz tujine. Prav tako ni bilo zaznano, da bi bili delavci iz tujine vzrok za pojav novih okužb,” so pojasnili v GZS.
V GZS so spomnili, da delavci s prebivališčem v Sloveniji v določenih storitvenih dejavnostih lahko delo opravljajo pod pogojem PCT, pri čemer se na prisotnost virusa s hitrimi antigenskimi testi testirajo enkrat tedensko. Enak pogoj je veljal tudi v času, ko je bila v državi razglašena epidemija. Tako na GZS menijo, da zahteva po testiranju delavcev migrantov na 48 ur ni sorazmeren ukrep.
Tranzit je izjema, delavci migranti (še?) ne
V GZS so v sredo na ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa naslovili pismo, s katerim so vlado pozvali, da se v odlok o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja covida-19 dodajo izjeme za dejavnost transporta in za dnevne delovne migrante. Tranzit in mednarodni transport sta bila v sredo naknadno že vključena med izjeme, za katere se pri vstopu v Slovenijo ne zahteva pogoj PCT.