Od 31. januarja do danes smo v Sloveniji zabeležili okoli 220 potresov, od teh smo jih ljudje občutili 24. Smo v obdobju, ko je potresna aktivnost narastla, a kot za naš osrednji mariborski medijski portal Maribor24.si zagotavlja Matjaž Godec iz Urada za seizmologijo Agencije za okolje, razlogov za skrb ni.

“Potresov se žal ne da napovedati ali preprečiti. V Sloveniji imamo zmerno potresno aktivnost, a zadnji potresi so šibki, saj se gibljejo okrog 3. stopnje po evropski potresni lestvici. Lahko se zgodi, da se to potresno obdobje poneha ali pa nadaljuje, možni so vsi scenariji.”

Štajerci smo relativno neogroženi

Kot pravi, na območju Štajerske v zadnjih časih ni zabeležene toliko potresne aktivnosti, dosti večja je v okolici Ljubljane, Postojne, Pivke. Kot smo se prepričali po zgodovinskih zapisih, na Štajerskem tudi skozi zgodovino niso zabeležili nekih omembe vrednih potresov, kakršni so bili drugod v Sloveniji. V 20. stoletju smo na Slovenskem zabeležili 15 potresov, ki so povzročili poškodbe na zgradbah in so dosegli 7. stopnjo po evropski makroseizmični lestvici (EMS).

Potrebna je protipotresna gradnja

Kot še pravi Godec, je v Sloveniji potrebno graditi stavbe s protipotresno zaščito, zlasti na znanih potresnih območjih. Tudi nekatere starejše stavbe bi bilo potrebno obnoviti. Za več informacij o potresnih aktivnostih in o tem, če denimo želite graditi na potresnem območju, si lahko preberete na straneh Ministrstva za okolje in prostor v rubriki potresi.