V Mariboru se je danes 8. 3. 2024 začela šestdnevna 12. mednarodna znanstvena konferenca "Za človeka gre: V službi trajnosti in dostojanstva," ki jo pripravlja zasebna fakulteta Alma Mater Europaea v soorganizaciji z Evropsko akademijo znanosti in umetnosti iz Salzburga, poroča tudi STA.

Za trajnostno in dostojno prihodnost

Na dogodku so gostili vplivne znanstvenike in miselne voditelje, ki so delili globalne perspektive ter spodbujali sodelovanje za trajnostno in dostojno prihodnost. Konferenca je potekala v Slomškovi dvorani, kjer je bil osrednji govornik predsednik Evropske akademije znanosti in umetnosti, Klaus Mainzer.

Zavedati se moramo, da demografski dejavniki vplivajo na širše krize, zato se lahko odzovemo proaktivno in produktivno. Evropa tako potrebuje medgeneracijsko solidarnost,” je ob odprtju konference povedala podpredsednica Evropske komisije za demokracijo in demografijo Dubravka Šuica.

[[image_3_article_64046]]

Izpostavlja: “Demografska slika sveta se spreminja. Življenjska doba prebivalstva se podaljšuje, kar predstavlja večje breme za pokojninske in zdravstvene sisteme. Če dlje živimo, tudi dlje delamo... Potrebujemo prožno politiko upokojevanja, ki bo omogočila daljšo življenjsko dobo. Robotika in umetna inteligenca ne moreta nadomestiti človeka v celoti. Izobraževanje je veliko počasnejše od razvoja tehnologije in umetne inteligence, zato spodbujamo življenjsko učenje... Pomembno se je pripraviti na prihodnje krize in zagotoviti, da se pri oblikovanju politike upoštevajo perspektive vseh generacij.

Predsednik Alma Mater Europaea, Ludvik Toplak, je poudaril, da je namen konference akademske raziskave in tehnološki napredek, ki služita družbenim potrebam, medtem ko povezujejo vrednote človeštva, ohranjajo naravne vire in naslavljajo demografske spremembe, poroča STA.

[[image_2_article_64046]]

"Ključni vidiki vključujejo medgeneracijsko enakopravnost, trajnostno uporabo virov in zadovoljevanje razvojnih potreb," je poudaril Toplak. Dodal je, da je naloga znanosti odgovoriti na nove izzive, preprečevati grozeča protislovja ter razvijati vrednote in tehnologije v izobraževalnem sistemu, ki bodo zagotovile mir in blagostanje v družbi.

Maribor je na dobri poti inovacij

Program konference obsega več kot 60 vsebinskih sklopov, v katerih bo sodelovalo več kot 250 avtorjev iz preko 30 držav, med njimi akademiki iz najuglednejših svetovnih univerz, kot so Harvard, Stanford, University College London, King's College London, University of British Columbia, ETH Zürich in druge. Na posebni slovesnosti, ki je potekala danes v sklopu plenarnega dela, je Alma Mater podelila častni doktorat Klausu Mainzerju za izjemne dosežke na področju filozofije in znanosti ter njegove pomembne akademske in organizacijske prispevke k razvoju Mariborske fakultete.

[[image_1_article_64046]]

Meinzer je za naš medij Maribor24 povedal, da "naša blaginja in dobrobit v Evropi temeljita na našem potencialu inovacij in idej, vendar ni dovolj imeti le raziskave na univerzah in raziskovalnih centrih, ampak moramo biti uspešni, kot na primer v ZDA, pri povezovanju svojih izumov z poslovanjem." Omenja, da se moramo zavedati naše izobraževalne naloge, kar pomeni, da morajo biti mladi bolj motivirani za vključitev v inovacije, saj predstavljajo prihodnost in so v močni konkurenci ne le z ZDA, temveč tudi z Azijo in Afriko. Zato bi naj bilo potrebno več truda v izobraževanju, da se lahko uresniči zadana prihodnost.

Nadaljuje: "V Mariboru menim, da smo na zelo dobri poti v smislu inovacij, pri čemer opažamo prizadevanja Alma Mater Europaea, ki skuša na eni strani integrirati tehnične veščine, na drugi strani pa občutljivost za humanistično uporabo. To pomeni občutljivost za družbene zadeve, koristnost za tehnologijo in podobne vidike. In to mora biti vključeno v izobraževanje mladih."

Alma Mater Europaea se trenutno preoblikuje v univerzo. Že 15 let deluje pod akademskim patronatom Evropske akademije znanosti in umetnosti iz Salzburga, ki združuje več kot 2000 znanstvenikov in 37 nobelovih nagrajencev.