Regrat (ali pa šparglje, čemaž, borovnice, ki so lahko tretirani kot gozdni sadeži oziroma zelišče) lahko posameznik nabira in prodaja v okviru priglašenega osebnega dopolnilnega dela oziroma ODD – nabiranje in prodaja gozdnih sadežev in zelišč v njihovi osnovni obliki ali pa v okviru opravljanja dejavnosti, registrirane dejavnosti, kot samostojno podjetništvo. Če gre za ODD, lahko prodaja in nabira le posameznik sam, ki ima priglašeno ODD in vrednotnico. Dobave, opravljene v okviru osebnega dopolnilnega dela, niso predmet davčnega potrjevanja (račune je treba izdajati, ni pa treba imeti davčne blagajne).
Za prekrškarje tudi do 7000 evrov kazni
V zvezi z nadzorom lna Fursu pojasnjujejo, da ne gre za visoko tvegano področje, zato na tem področju ne izvajajo ciljno usmerjenih nadzorov. Če pa na tem področju odkrijejo prekrškarje, jih seveda obravnavajo skladno z zakonom. Če posameznik nima priglašenega ODD, se šteje, da gre za delo na črno, za kar je zagrožena kazen od 1.000 do 7.000 evrov. Podatkov o nadzorih dela na črno sicer ne vodimo na način, da bi iz teh lahko posebej izpostavili »nabiralce regrata«.
Omejitev tudi za tiste, ki nabirajo za lastno uporabo
So pa za naš osrednji mariborski spletni portal iz Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dejali, da tudi sicer obstajajo omejitve pri nabiranju teh rastlin za lastno uporabo. Sicer čemaž in regrat nista zavarovani vrsti, zato omejitev za nabiranje, in sicer zaradi zakonodaje s področja varstva narave, ni. Če se čemaž nabira v gozdu, velja splošna omejitev za rekreativno nabiranje. Pravila rekreativnega nabiranja gozdnih dobrin določa 43. člen Pravilnika o varstvu gozdov. Posamezni obiskovalec gozda lahko v smislu rekreativnega nabiranja, za lastne potrebe, nabere dnevno največ 1 kg zelnatih rastlin, kar velja torej tudi za čemaž. Pravilnik je v pristojnosti Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP).