Ustavno sodišče je v postopku na zahtevo varuha človekovih pravic v celoti razveljavilo del zakona o prekrških, ki se nanaša na izvrševanje ukrepa uklonilnega zapora. Odločilo je tudi, da se ustavijo vsi postopki odločanja o uklonilnem zaporu, ki do objave odločitve ustavnega sodišča še niso bili končani, kjer pa je ta ukrep že potrjen pa se ne izvrši oziroma se njegovo izvrševanje ustavi.
Postopek razveljavitve na podlagi pobud državljanov
Ta pravni institut, ki lahko traja največ 30 dni in je možen za neplačane globe v višini nad 120 evrov, je država leta 2005 uvedla kot odgovor na problem neučinkovitosti pri izterjavi prekrškarjev. Postopek so v uradu varuha začeli na podlagi pobud državljanov.
Nekateri pobudniki so izpostavili na primer, da jim je bil uklonilni zapor določen, čeprav niso imeli možnosti za plačilo globe, drugi pa so izrazili svojo nemoč, da bi se izognili prestajanju uklonilnega zapora, določenega v postopku izvrševanja pravnomočnih odločb, izdanih v postopku o prekršku, poroča STA.
V uradu varuha za človekove pravice so pojasnili, da je ustavno sodišče sprejelo odločitev na seji 11. decembra. Razveljavilo je prvi, drugi, tretji in četrti odstavek 19. člena zakona o prekrških, sedmi odstavek 19. člena, kolikor se nanaša na izvršitev uklonilnega zapora, in tudi 202.b člen tega zakona. Ustavno sodišče protiustavnosti izpodbijanega ukrepa uklonilnega zapora kot takega sicer ni ugotovilo. Ugotovilo pa je, da so v neskladju z ustavo posamezni pogoji in ureditev postopka, kot so predpisani za izrekanje uklonilnega zapora, ker ne dajejo v zadostni meri jamstev, ki jih zagotavlja ustava.
Slovenija