Včeraj se je uspešno zaključila 9. mednarodna znanstvena konferenca Za človeka gre – tokrat pod naslovom Digitalna transformacija v znanosti, izobraževanju in umetnosti, ki je potekala v soorganizaciji Evropske akademije znanosti in umetnosti ter Alma Mater Europaea. Gre za enega največjih in najmočnejših znanstvenih dogodkov v Sloveniji, tako po obsegu kot vsebini. Ob 2600 prijavljenih udeležencih in 350 referatih raziskovalcev iz 35 držav, je bilo na konferenci, ki je potekala digitalno.

Pokrili kar 12 ključnih področij življenja sodobnega človeka.

Ključna področja, ki so bila na konferenci obravnava so: fizioterapija z nastopom Prof. dr. Emme Stokes, predsednice Svetovne zveze fizioterapevtov; zdravstvene vede z govori in predavanji številnih svetovno znanih strokovnjakov kot je Prof. dr. Felix Unger, predstojnik Klinike za kardiokirurgijo v Salzburgu, častni predsednik Evropske akademije znanosti in umetnosti v Salzburgu; integrirane zdravstvene vede, socialna gerontologija, ki je gostila Prof. dr. Petra Lichtenberga, podpredsednika Ameriškega gerontološkega društva in profesorja na Wayne State University; Management; Humanistika; Arhivistika; Spletne in informacijske tehnologije; Plesna umetnost; Vzgoja, izobraževanje in duševno zdravje; Ustvarjena bitja in roboti ter Raziskave kulturnih formacij.

Med prepoznavnimi govorniki in udeleženci konference so bili tudi evropska komisarka za izobraževanje, kulturo, mladino in šport Mariya Gabriel; eden  najpomembnejših svetovno znanih ekonomistov Jeffrey Sachs, dr. Igor Cesarca, predsednik Društva v tujini izobraženih Slovencev VTIS, Citibank New York; dr. France Arhar, dr. Boris Pleskovič in dr. Laurenc Hewick, ki so sodelovali na okrogli mizi ob 30. obletnici monetarne suverenosti Slovenije ter številni drugi. O dogodku so poročali domači in tuji mediji, vključno z revijo Fortune.

Jeffrey Sachs: Vsi, skoraj brez izjeme, smo v primerjavi z vzhodnim delom sveta, popolnoma odpovedali pri obvladovanju pandemije Covid – 19. 

Na uvodnem dnevu mednarodne konference Alma Mater Europaea je z udarnim nagovorom nastopil ekonomist Jeffrey Sachs iz Columbia University. Prof. dr. Jeffrey David Sachs je eden od svetovno najbolj prepoznavnih ekonomistov, ameriški akademik, analitik, svetovalec in trenutno tudi direktor Centra za trajnostni razvoj na Columbia University. Izjemno ugleden strokovnjak, ki slovi kot eden najbolj pronicljivih in podkovanih na področjih trajnostnega in ekonomskega razvoja ter boja proti revščini, se je s svojim nastopom dotaknil družbeno aktualnih tem. Tako je spregovoril o vlogi družabnih omrežij v obdobju pandemije in po njej, o digitalnih valutah in bitcoinu. Podal je osebni pogled glede usmeritev globalne strategije za okrevanje po ekonomski krizi, ki je posledica svetovne pandemije Covid-19. Sachs je v svojem nastopu govoril o spopadanju sveta s pandemijo novega koronavirusa. Poudaril je, da še vedno ni jasno, zakaj je skoraj ves zahodni svet, brez izjeme, tako popolnoma odpovedal pri obvladovanju pandemij. Poudaril je, da po boju s koronavirusom nikakor ne smemo pozabiti na ustrezno, iskreno in kritično evalvacijo celotnega procesa soočanja s pandemijo.

Jeffrey Sachs: »Pri bitcoin rudarjenju gre za neverjetno izgubo resursov, zato so potrebne ogromne količine električne energije in posredno seveda tudi izpustov CO2 brez neke širše vrednosti za družbo. Vsaj jaz je ne vidim. Še bolj pomembno je naslednje. Bitcoin lahko doseže trilijon dolarjev tržne kapitalizacije, kar se meni zdi podobno ponarejanju. Od kod ta vrednost? Prihaja od vseh nas, ki imamo dolarje, evre in druge valute, ker je nekdo nekaj, kar nima nobene vrednosti, razglasil, da jo ima. In ker na finančnih trgih obstajajo mehanizmi, ki ustvarjajo mehurčke in dajejo vrednost v dolarjih in evrih v zameno za, bom rekel, navaden zrak. Tako ima zdaj bitcoin menjalno vrednost triljona dolarjev in tisti, ki ga ima, lahko kupi enake dobrine, kot jih lahko nekdo z evri in dolarji na bančnem računu

Dr. Emma Stokes: Rehabilitacijo za različne težave bi potrebovalo kar 2,4 milijarde ljudi, pa vendar številni ljudje, tako zaradi koronavirusa kot drugih ovir, do fizioterapevtov ne morejo dostopati.

Fizioterapevtske sekcije se je v okviru konference, kot mednarodno priznana gostja, sicer predsednica Svetovne zveze fizioterapevtov, udeležila tudi dr. Emma Stokes. V svojem govoru se je dotaknila predvsem problematik, ki jih za seboj pušča pandemija nove koronavirusne bolezni, pa naj bo v sami fizioterapiji ali v izobraževalnem procesu. Ozrla se je na preteklo leto ter pojasnila, kako je uspela fizioterapija svoje delo prilagoditi modelu »resolve, resilience, restore, reimagine in reshape«, po poti te ideje pa je Stokesova usmerila tudi svoje panelno predavanje. Opisala je, kako se je fizioterapevtska zveza v času pandemije združila in s skupnimi močmi prepoznala ovire, ki jih je v izobraževanje vnesel koronavirus ter skušala poiskati rešitve.

Dr. Emma Stokes je poudarila: »Telezdravje, digitalna praksa in online fizioterapija bodo imeli vedno večjo vlogo, a nič od tega ne bo nadomestilo osebne interakcije« in tudi dodala: »Rehabilitacijo za različne težave bi potrebovalo kar 2,4 milijarde ljudi, pa vendar številni ljudje, tako zaradi koronavirusa kot drugih ovir, do fizioterapevtov ne morejo dostopati«. Dotaknila se je tudi problematike terapevtskih in fizioterapevtskih aktivnosti v domovih za ostarele, ki se v veliki meri v preteklem letu prav tako niso izvajale. Pove, da se je fizioterapija v času pandemije uspešno soočila tudi s tem, vendar največjo oviro predstavlja generacijski prepad ter s tem pomanjkanje znanja o tehnologiji in digitalnih možnostih, ki je pri starejši populaciji, kljub številnim izjemam, močno prisotno. »Starejši ljudje so bili močno prizadeti ne samo v smislu pomanjkanja dostopa do svojih družin, svojih najdražjih in rehabilitacije, ampak tudi zaradi visokega števila smrti, ki so bile posledica koronavirusa,«.