Odbor DZ za notranje zadeve se bo danes lotil novel zakona o tujcih in zakona o mednarodni zaščiti. Pričakovati je dolgo in polemično razpravo, saj sta bila predloga deležna ostrih kritik, člani odbora pa bodo pretresali tudi številna vložena dopolnila. S predlagano novelo zakona o tujcih se zaostrujejo pogoji za bivanje tujcev v Sloveniji in uvaja pojem kompleksne krize, s katero bi začasno omejili dostop do mednarodne zaščite. Ustavno sodišče je sicer podobno določbo leta 2019 že razveljavilo, minister za notranje zadeve Aleš Hojs pa meni, da so tokrat uspeli pripraviti tako rešitev, kot so jo naložili ustavni sodniki.

V predlogu je predvideno, da bi kompleksno krizo razglasila vlada

V predlogu je sicer predvideno, da bi kompleksno krizo razglasila vlada, kar je naletelo na številne očitke, o skladnosti predloga z ustavo in spoštovanju ustavne odločbe pa je v obširnem mnenju podvomila tudi parlamentarna zakonodajno-pravna služba. Na podlagi tega mnenja je vlada po navedbah Hojsa že vložila dopolnilo, po katerem bo kompleksno krizo razglasil DZ.

Na podlagi tega mnenja je vlada po navedbah Hojsa že vložila dopolnilo, po katerem bo kompleksno krizo razglasil DZ.

K predlogu je sicer vloženo še veliko število dopolnil. Da je predlog v neskladju z ustavo in ustavno odločbo, sicer menijo tudi v delu opozicije in v nevladnih organizacijah. Te so poslance pozvale k zavrnitvi predloga, v nasprotnem primeru pa bo po njihovem prepričanju nujna ponovna ustavna presoja.

Predlog je, tako kot novela zakona o tujcih, že dobil zeleno luč DZ za nadaljnjo obravnavo

Novela zakona o mednarodni zaščiti pa po navedbah predlagatelja zagotavlja hitro in učinkovito mednarodno zaščito za tiste, ki jo dejansko potrebujejo, hkrati pa bi v največji meri izkoreninila zlorabo azilne zakonodaje. Predlog je, tako kot novela zakona o tujcih, že dobil zeleno luč DZ za nadaljnjo obravnavo, v razpravi pa so nekateri poslanci menili, da so predlagane določbe preveč restriktivne, medtem ko bi jih drugi še bolj zaostrili.

Novela zakona o mednarodni zaščiti pa po navedbah predlagatelja zagotavlja hitro in učinkovito mednarodno zaščito za tiste, ki jo dejansko potrebujejo, hkrati pa bi v največji meri izkoreninila zlorabo azilne zakonodaje.

V Levici so pred dnevi tudi opozorili, da je predsednik odbora Branko Grims sejo odbora sprva sklical za sredo, a jo 25. februarja nato “samovoljno prestavil” na dan prej. S tem je skrajšal čas med sklicem in izvedbo seje delovnega telesa onkraj poslovniško dopustnega minimuma, saj da bi jo moral sklicati 14 dni pred sejo. Kot so opozorili v Levici, bi takšna praksa tudi v prihodnje lahko opozicijskim poslancem onemogočila kakovostno in pravočasno pripravo na obravnavo zakonskih predlogov.

STA