Ob prvi obletnici vlade strank SDS, SMC in NSi je podpora vladi padla najnižje doslej, in sicer na raven podpore sredi leta 2018, ko se je šele oblikovala manjšinska vlada petih levosredinskih strank s podporo Levice.

Nizka podpora vladi ne pomeni, da je podpora stranki SDS padla

Kot poroča Dnevnik, nizka podpora vladi ne pomeni, da je podpora stranki SDS padla. Po raziskavi ji je v primerjavi s februarjem celo zrasla. SDS po obdobju rahlega upadanja ima stabilno podporo med 29 in 30 odstotki opredeljenih anketirancev.

Vodilni stranki v slovenskem političnem prostoru sledi četverica strank Koalicijo ustavnega loka (KUL). SAB je nekaj pridobila, pri SD ni sprememb, padli pa sta LMŠ in Levica. Opozicijske stranke KUL bi še vedno osvojile več kot polovico vseh opredeljenih glasov (52 mandatov), a nekoliko manj glede na mesec pred tem (56 mandatov).

Primat v opoziciji pripadel SD, SAB s šestimi mandati

Med opredeljenimi volilci v opoziciji ima največ glasov SD, ki za SDS zaostaja za okoli 9 odstotnih točk. Precej slabše kaže stranki LMŠ s 13,8 in Levici z 12,1 odstotka opredeljenih anketirancev; obe beležita tretji mesec padanja podpore, kar lahko ocenimo že kot trend, poroča Dnevnik. Stranka SAB že četrti mesec zapored beleži trend rasti in bi med opredeljenimi volilci osvojila 6 odstotkov glasov oziroma šest mandatov, če podporo preračunamo v poslanske mandate.

Stranka SAB že četrti mesec zapored beleži trend rasti in bi med opredeljenimi volilci osvojila 6 odstotkov glasov oziroma šest mandatov, če podporo preračunamo v poslanske mandate.

S tem rezultatom bi se SAB izenačila s stranko NSi, ki tako ostaja edina koalicijska stranka, ki bi poleg SDS še prišla v parlament. Na morebitnih volitvah bi osvojila nekaj manj kot sedem odstotkov oziroma šest mandatov.

Desus je s februarskih skoraj petih odstotkov padel na slaba dva odstotka opredeljenih volilcev. S tem se je povsem približala stranki SMC s trenutno 1,5-odstotno podporo opredeljenih volilcev.