Kot so sporočili iz Pošte, je bila uvodna seja namenjena tudi seznanitvi nadzornikov z razmerami, ki sta jim jih skupaj z Novakom predstavila ostala člana poslovodstva Andrej Rihter in Vinko Filipič. Nove člane nadzornega sveta so seznanili z delovanjem in poslovanjem družbe, glavnimi strateškimi usmeritvami ter najpomembnejšimi akti.
Pošta Slovenije je sicer po za zdaj še nedokončnih in nerevidiranih rezultatih poslovanja lansko leto, ki ga je v pretežni meri zaznamovala epidemija, zaključila z 240,6 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje ter s pozitivnim poslovnim rezultatom, ki je višji od načrtovanega.
Skupina sicer v skladu s strateškim razvojnim programom do leta 2025 zasleduje predvsem rast na področju paketov, logističnih storitev in IKT-rešitev. Na področju nadgradnje in razvoja novih storitev sledi globalnim trendom, dobrim praksam in potrebam uporabnikov, tako naslovnikov kot pošiljateljev, da bi zagotovili ustrezno kakovost storitev.
Potem ko so lani postali lastniki Intereurope, izvajajo tudi projekt integracije z omenjeno logistično skupino in postajajo eno največjih logističnih podjetij v Sloveniji.
Investicije namenjene modernizaciji poslovanja s paketi
Na področju distribucije paketov načrtujejo dodatno rast, pri čemer je epidemija te trende le še pospešila, zato tudi večji del investicij namenjajo modernizaciji poslovanja s paketi. Njihovi ključni projekti so usmerjeni v širjenje prostorskih in transportnih zmogljivosti za paketno-logistično dejavnost, informatizacijo poslovanja, avtomatizacijo in digitalizacijo.
Med drugim so lani dokončali gradnjo logističnih pošt na Koroškem, Celju in na Ptuju, trenutno tečeta gradnji logističnih pošt v Murski Soboti in Kopru, prav tako so novembra pričeli z gradnjo nove, več kot 5000 kvadratnih metrov velike hale na območju poštnega logističnega centra v Ljubljani, kjer so že vzpostavili avtomatsko napravo za sprejem pošiljk, s katero zagotavljajo avtomatizirano obdelavo paketnih pošiljk.
Neuradne informacije o možnosti odhoda sedanjega generalnega direktorja Borisa Novaka so se začele širiti potem, ko ga je vlada sredi februarja po le nekaj mesecih razrešila s funkcije neizvršnega direktorja Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB). Ker je Novak dotlej po poročanju medijev veljal za kader največje vladne stranke, je bila omenjena razrešitev presenečenje.
Kokot član SDS
Čeprav bi se 58-letni pravnik, ki je vodenje pošte prevzel maja 2012 po odhodu Aleša Hauca v Novo KBM, glede na beneficirani delovni staž zaradi predhodnega dela v policiji lahko že upokojil, so v družbi ta teden zatrdili, da tega ne namerava storiti.
Še nedavno so mediji kot kandidata za novega prvega človeka Pošte Slovenije omenjali Cvetka Sršena, ki pa ga je vlada prejšnji teden imenovala na mesto predsednika uprave Telekoma Slovenije.
O morebitni menjavi na čelu podjetja s sedežem v Mariboru je javnost začela špekulirati tudi zaradi predčasne razrešitve štirih nadzornikov in imenovanja šest novih s strani Slovenskega državnega holdinga (SDH). Novi nadzorniki so poleg Kokota in Miheliča postali še Aleš Buležan, Renko Ervin in Tomaž Kostanjevec, iz prejšnje sestave pa je ostal le Matjaž Fortič. Zaposlene bosta še naprej zastopala Saša Gržinić in Dijana Kos.
Medtem ko je Kokot že dobro desetletje svetnik SDS v občini Poljčane, kjer je že dvakrat neuspešno kandidiral tudi za župana, pa naj bi Mihelič prihajal iz politične kvote NSi.
STA