Vlada je na današnji seji obravnavala priznanje Palestine in sklep o tem posredovala v državni zbor. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je  sporočila, da bo državni zbor v torek obravnaval današnji sklep vlade o priznanju palestinske države. Sklep mora sicer najprej obravnavati odbor DZ za zunanjo politiko, ki se bo sestal v ponedeljek.

Poudarja, da gre za sporočilo miru

Premier Robert Golob je na novinarski konferenci po seji vlade potrdil, da je vlada priznala državo Palestino kot neodvisno in suvereno državo ter pojasnil, da gre za priznanje Palestine v mejah iz leta 1967 oziroma v mejah, o katerih bi se vpleteni strani dogovorili v bodočem mirovnem sporazumu.

Zagotovil je še, da odločitev ni uperjena proti nikomur, niti Izraelu, ampak da je sporočilo miru. Prepričan je, da bodo tudi druge države sledile temu in da mora ves svet delovati v eni smeri, ki bo vodila v mir in rešitev dveh držav.

Ob tem je vlada danes simbolno na poslopju izobesila tudi zastavo Palestine.

Vlada je postopke za priznanje Palestine sprožila že 9. maja. Takrat je napovedala, da bo odločitev v DZ poslala najkasneje do 13. junija.

Klakočar Zupančič: DZ bo sklep o priznanju Palestine obravnaval v torek

"Plenarna seja državnega zbora bo v torek ob 16. uri," je danes na novinarski konferenci povedala predsednica DZ Klakočar Zupančič, ki je predstavila pričakovano časovnico postopka priznanja palestinske države v DZ. Po njenih besedah bo šlo za izredno sejo, večjih postopkovnih ovir na poti do priznanja pa ne vidi.

Povedala je še, da se bo pristojni odbor, to je odbor za zunanje zadeve, sestal v ponedeljek.

Koalicija bo po pričakovanjih podprla priznanje Palestine. Opozicijska NSi sklepa ne bo podprla niti mu ne bo nasprotovala, je danes povedal poslanec NSi Jožef Horvat. Ni pa še jasno, kako bodo glasovali poslanci največje opozicijske stranke SDS.

Predsednik SDS Janez Janša je bil sicer danes kritičen do poteze vlade. Na seji odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je dejal, da to dejanje Slovenije dolgoročno škoduje slovenskim interesom.

Doslej je Palestino priznalo 145 članic ZN, vendar med njimi ni večine zahodnih držav. Palestino so v torek že priznale Španija, Norveška in Irska, v zadnjem mesecu so jo poleg omenjene trojice evropskih držav priznale še štiri karibske države, poroča STA.