DZ bo v današnjem nadaljevanju seje med drugim obravnaval predlog interventnega zakona, po katerem bi letalskim prevoznikom subvencionirali letališke pristojbine. Na dnevnem redu je tudi predlog novele o pomoči gospodarstvu zaradi energetske krize, po kateri pomoči ne bodo več upravičena podjetja, ki so deležna reguliranih cen elektrike.
Predlog interventnega zakona o pomoči za zagotovitev večje letalske povezljivosti predvideva subvencije v višini do 50 odstotkov letališke pristojbine, ki jo mora prevoznik plačati letališču, za obdobje največ treh let. Skupna vrednost pomoči je predvidena pri 5,6 milijona evrov letno, še prej pa bo morala ukrep odobriti Evropska komisija.
Za katere povezave bodo prevozniki deležni spodbude
Med pogoji bo, da na povezavi, na kateri bo obratovala nova letalska proga, ne obratuje železniška storitev za visoke hitrosti ali drugo letališče v istem ciljnem območju (100 kilometrov ali 60 minut potovanja).
Za katere povezave bodo prevozniki deležni spodbude, bosta po predlogu določili ministrstvi, pristojni za zračni promet in za gospodarstvo.
Člani odbora DZ za gospodarstvo so se na seji minuli teden, ko so predlog potrdili brez glasu proti, večinoma strinjali, da je to precej boljša rešitev kot ustanovitev nacionalnega letalskega prevoznika.
30. decembra lani sprejeta uredbo o določitvi cene električne energije za mikro, mala in srednja podjetja
DZ bo obravnaval tudi predlog novele zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize, po katerem pomoči po tem zakonu – tako subvencij za stroške energije v letošnjem letu kot za shemi skrajšanega delovnega časa in čakanja na delo – ne bodo več upravičena podjetja, za katera velja regulirana cena elektrike. To je vlada določila s 30. decembra lani sprejeto uredbo o določitvi cene električne energije za mikro, mala in srednja podjetja, po kateri imajo ti subjekti ceno regulirano do 30. junija letos.
Na poslanskih klopeh bo med drugim še predlog novele kazenskega zakonika, po katerem bi uvedli t. i. zločin iz sovraštva kot obteževalno okoliščino pri odmeri kazni. Po predlogu bodo torej storilci kaznivih dejanj, storjenih zaradi osebnih okoliščin žrtve, strožje kaznovani.
STA