Marca letos smo poročali, da je ekipa z Biotehnične fakultete Univerze v Ljubljani v okviru projekta LIFE Lynx uspela odloviti odraslo risinjo v dolini Kolpe. Žival so uspali in ji nadeli biometrično ovratnico, s katero lahko zdaj podrobneje spremljajo njeno življenje. Nadeli so ji ime Petra.
“To riso poznamo že od prej, in sicer po zaslugi kamer, postavljenih na terenu. Tako vemo, da del njenega teritorija predstavlja zgornja dolina Kolpe. Zdaj smo jo opremili s telemetrično ovratnico, ki je že poslala prve podatke o tem, kje se giba, v prihodnje pa nam bo omogočala podrobno spremljanje njenega življenja in razmnoževanja,” so takrat zapisali na spletni strani LIFE Lynx.
Kamere posnele, kako Petra mladiče prenaša v nov brlog
Vse od marca strokovnjaki budno spremljajo Petrino gibanje po kočevskih gozdovih. S pomočjo foto-pasti so pozno spomladi opazili, da bi risinja lahko bila breja. To so kasneje potrdili na terenu, kjer so našli kar štiri mladiče. Nedavno pa so z avtomatskimi kamerami uspeli posneti Petro, kako prenaša mladiče v nov brlog.
“Lansko leto je Petra vzgojila enega mladiča, ki jo je zapustil konec marca letos. Letos pa je skotila štiri mladiče, kar je izjemno število za evrazijskega risa. Oče mladičev je verjetno samec iz zgornje kolpske doline, ki je med sezono parjenja s Petro delil plen. Očetovstvo bomo potrdili z genetskimi vzorci dlake, ki smo jih vzeli mladičem,” so povedali v projektu Life Lynx.
“Risinje svoje mladiče pogosto prestavljajo med več različnimi brlogi, saj s tem zmanjšajo njihov vonj in tako preprečijo potencialnim plenilcem, da bi jih ulovili. Iz posnetkov je očitno, da je Petra zelo dobra mama, toda v naravi običajno vsi mladiči ne preživijo do odrasle dobe. V prvem letu starosti je njihova smrtnost okoli 50 %. Držimo pesti za Petro in da bomo v naslednji sezoni monitoringa posneli čim več njenih mladičev,” so zapisali na spletni strani Life Lynx.