Živali so morali prestati več tisočkilometrsko pot do Luke Koper, od koder so z ladjo nadaljevale prevoz proti Izraelu. Pogled v oči trpinčenih živali pove več kot besede, pa vendar: kako lahko v letu 2019 dopuščamo takšno ravnanje z živimi bitji?

Vožnje verjetno ne bi preživela nobena žival

Prijavo dveh prenatrpanih tovornjakov je nekdo podal na Poljskem, ko je na eni od črpal ugotovil, da zaradi pomanjkanja prostora živali morajo hoditi ena po drugi, ena je imela tudi zagozdeno nogo. Strah, bolečina in obupani vzdihljaji so vse, kar te živali poznajo. Strahovit transport je ustavila policija, ki je tudi odredila inšpekcijski nadzor.

Zgroženi veterinarji so dejali, da preostanka poti v primeru nadaljevanja vožnje, ne bi preživela nobena od živali. Voznika sta se branila z besedami, češ, da nista bila zraven pri natovarjanju živali in da za nehumane razmere nista vedela. Inšpekcija je za živino odredila dan počitka, a je bila tudi pot do hleva brutalna.

Surovo pretepanje, da bi zapustile tovornjak

Krave so v tovornjaku poškodovane le negibno ležale; da bi zapustile tovornjak so jih surovo pretepali, vlekli za ušesa, repe in noge. Prestrašene se niso z ničemer branile, vdale so so se v svojo usodo in za njimi so na tleh tovornjaka ostale le še tiste, ki trpinčenja niso uspele preživeti.

Agonija s tem še ni bila končana. Po 24 urnem počitku so živino ponovno natovorili na tri tovornjake in jih pri temperaturi 37 stopinj Celzija ranjene in pretepene peljali v Luko Koper. Od tam ji je čakala še peklenska vožnja na ladji vse do Izraela, kjer morajo preživeti še nadaljnjih 8 dni karantene. Dodatna vprašanja o tem, kako je lahko takšen transport dopusten in kako preverjajo doseganje vsaj minimalnih humanih standardov smo že naslovili na pristojne inšpekcije.