Kot smo pred kratkim pisali, se v Mariboru tik pod Pekrsko gorco brezplačno oddajajo manjša zemljišča za obdelovanje vrtov. Kot so za naš osrednji mariborski portal sporočili iz društva Aktiviraj se, se je zaradi našega nedavnega prispevka o najemu vrtov odzvalo nepričakovano veliko interesentov.

“Članek je bil dovolj odmeven, da smo več kot očitno prepričani, da bi takšnih parcel v mestu potrebovali veliko več, oziroma da nam jih primanjkuje. Ljudje, v največji meri družine in tisti, ki živijo v bloku, resno hrepenijo po koščku zemlje, kjer bi si lahko pridelovali hrano in vzgajali otroke v pomen zdrave, po lastni izbiri pridelane hrane,” so še zapisali na spletni strani ropotarnice.

V Veliki Britaniji vrtičkanja praktično ne poznajo

Nad našo strastjo do vrtnarjenja je navdušen tudi angleški vloger, ki snema razne videje na temo organske prehrane. Na svoji prehranski odisejadi se je ustavil tudi v Sloveniji in o naši strasti do vrtnarjenja posnel video. Kot pravi, je ideja, da bi vsaka hiša v Veliki Britaniji imela svoj zelenjavni vrt, nekaj nepojmljivega. Tukaj pa je to za lokalne prebivalce povsem samoumevno. “Za vas je zelo pomembno, da si pridelujete svojo ekološko prehrano. Tudi, ko greste v trgovino, ste zelo pozorni na poreklo hrane, saj prej vzamete pridelano v Sloveniji,” pravi. Dodaja še, da ima Slovenija tudi topla, sončna poletja, zato z lahkoto pridelujemo tudi zelenjavo in sadje, ki terja veliko sonca, denimo paradižnik, paprika in nekatera zelišča.

Navdušen tudi nad čebelarji

Kot pravi, so naši nasadi zelenjave in cvetja zelo pripravni tudi za čebelarje. “Še več, v Sloveniji je ena oseba med dvestotimi čebelar, kar je zares navdihujoče. Upa, da bi se po nas zgledovali tudi Angleži, saj je prehranska samozadostnost in lokalno pridelana hrana zares pomemben faktor v kvaliteti življenja slehernika. “Tudi v Sloveniji imajo službe, ampak jim to ne preprečuje, da si ne bi posadili vsaj solate,” pravi.