Nenujni reševalni prevoz pacienta je nenujni prevoz, ki se izvaja z nenujnim reševalnim vozilom in sanitetni prevoz, ki se izvaja s sanitetnim vozilom.
Kot so za nas pojasnili na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), je pri nenujnem reševalnem prevozu zavarovana oseba upravičena do prevoza do najbližjega ustreznega izvajalca. “Z nenujnim reševalnim vozilom se izvaja prevoz nepokretne osebe, vendar ne zaradi reševanja življenja ali nujnega zdravljenja ter prevoz zavarovane osebe, ki zaradi svojega zdravstvenega stanja potrebuje spremstvo ali zdravstveno oskrbo zdravstvenega delavca na pot do oziroma od izvajalca,” so še dodali.
S sanitetnim vozilom se izvajajo nenujni reševalni prevozi na/z dialize in prevozi, ko ni potrebno spremstvo zdravstvenega delavca, prevoz z javnim prevoznim sredstvom ali z osebnim vozilom pa bi lahko bil za zdravje zavarovane osebe škodljiv. Med sanitetne prevoze sodijo tudi prevozi onkoloških bolnikov na obsevanja in kemoterapije.
Zdravnik mora izdati ustrezno listino
Pravico do nenujnega reševalnega prevoza lahko zavarovana oseba uveljavi, ko njen osebni zdravnik ugotovi, da je le-ta potreben in utemeljen. V tem primeru osebni zdravnik izda ustrezno listino (Nalog za prevoz – Obr. NLG/3).
V primeru, da gre za prevoze na dializo in z dialize ali ko je potrebno zavarovano osebo premestiti v drugo bolnišnico ali iz bolnišnice v zdravilišče, iz bolnišnice ali zdravilišča na dom glede na njegovo zdravstveno stanje ali od specialista na dom, lahko listino za naročilo prevoza izda napotni zdravnik.
Ko izbrani osebni zdravnik ugotovi, da je prevoz potreben in utemeljen ter izda Nalog za prevoz, si zavarovana oseba poišče najbližjega izvajalca prevoza s katerim dogovori vse glede izvedbe prevoza.
Število storitev v letu 2021:
- Nenujni reševalni prevozi s spremljevalcem (dejavnost 513 150): 332 425
- Ostali sanitetni prevozi pacientov (dejavnost 513 153): 177.417
- Sanitetni prevozi pacientov na/z dialize (dejavnost 513 151): 266 869
Podatka o tem, kdo največkrat uveljavi pravico do tovrstnega prevoza, na ZZZS nimajo.
V teh primerih se prevoz plača
Nenujni reševalni prevozi so skladno z veljavno zakonodajo v pretežni meri kriti iz dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, z obveznim zdravstvenim zavarovanjem so zagotovljeni le v višini 10 odstotkov njihove vrednosti: “Če zavarovana oseba nima sklenjenega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja je izvajalcu razliko do polne vrednosti nenujnega reševalnega prevoza dolžna poravnati sama. Izvajalec prevoza lahko od osebe zahteva plačilo stroškov nenujnega reševalnega prevoza v celoti, če ta ob uveljavljanju pravice do prevoza nima urejenega zdravstvenega zavarovanja.”
Stroške nenujnega reševalnega prevoza lahko izvajalec zaračuna tudi zavarovani osebi, ki ima v podatkih o obveznem zavarovanju zapisan podatek “neredno plačevanje prispevka OZZ”. Tudi razliko v ceni, ki nastane zaradi zahteve zavarovane osebe za reševalni prevoz do zdravstvenega zavoda oz. zdravnika, ki ni najbližji ustrezni, krije zavarovana oseba sama ter razliko v ceni, ki nastane zaradi njene zahteve za nenujni reševalni prevoz do drugega kraja, kot je kraj njenega prebivališča, če je odrejen prevoz od zdravstvenega zavoda oz. zdravnika do njenega prebivališča.
“Reševalni prevoz ni pravica iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, če gre za reševalni prevoz, ki ga naroči zavarovana oseba sama, njeni svojci oz. kdo drug v njenem imenu, zdravnik, ki je zavarovano osebo po opravljenem reševalnem prevozu prevzel v zdravljenje pa ni ugotovil, da je bil reševalni prevoz nujen,” opozarjajo na ZZZS.
V primeru, da je zavarovana oseba samoplačnik, cen, ki jih zaračunajo izvajalci prevozov, ne določa ZZZS.
Tako se izračuna cena prevoza:
Nenujni reševalni prevozi s spremljevalcem:
• Izvajalec si zraven dejansko prevoženih kilometrov (v točkah) obračuna startnino v obsegu 30 točk. Startnina se obračuna v obe smeri.
• Zadnja veljavna cena kilometra 1. 1. 2023: 1,22 evra.Sanitetni prevozi bolnikov:
• Izvajalec si zraven dejansko prevoženih kilometrov (v točkah) obračuna startnino, ki znaša 8 točk za razdalje do vključno 10 km in 16 točk za razdalje nad 10 km. Startnina se obračuna v obe smeri.
• Zadnja veljavna cena kilometra 1. 1. 2023: 0,56 evra.Sanitetni prevozi pacientov na/z dialize:
• Izvajalec si zraven dejansko prevoženih kilometrov (v točkah) obračuna startnino, ki znaša 8 točk za razdalje do vključno 10 km in 16 točk za razdalje nad 10 km. Startnina se obračuna v obe smeri.
• Zadnja veljavna cena kilometra 1. 1. 2023: 0,68 evra.
Končna cena je seveda odvisna od skupno prevoženih kilometrov.