Na trgovskih policah lahko najdemo izdelke za katere rok velja točno do določenega datuma ter druge, na katerih je zabeležen datum najmanj do kdaj lahko uporabimo določen izdelek, kar seveda pomeni, da lahko tovrstne izdelke uporabljamo tudi po predvidenem datumom. To velja predvsem za olje, riž, moko, testenine. Datum uporabnosti določajo proizvajalci, glede na sestavine, ki jih izdelek vsebuje. O hrani in o našem odnosu do nje, je z nami spregovorila prehranska terapevtka Alja Dimic – Center Holistic.
 
Ob pravilni hrambi izdelkov, le-ti zdržijo dlje
Nekateri mlečni izdelki so še užitni do dva tedna po preteku roka. »Živila, ki se sicer hitreje pokvarijo, npr. mlečni izdelki, ob primerni hrambi lahko zdržijo dlje,« je pojasnila Alja Dimic. Jogurt, maslo in mleko lahko zaužijemo kar teden dni po preteku, skuto in sir celo po 10 dnevih. Svetuje, da prej omenjene izdelke hranite v hladilniku, v zaprtih posodicah. Jajca ostanejo v hladilniku sveža še en mesec. Drugače je z izdelki, ki niso »sveži«, ti so uporabni še dlje.
 
Izdelki s pretečenim rokom, naprodaj tudi v trgovinah
Od začetka letošnjega leta se lahko v trgovinah prodaja hrana s pretečenim datumom minimalne trajnosti. Za le-to so se pristojni odločili, saj želijo, da bi se s tovrstnim dejanjem zavrglo bistveno manj hrane. Prehranska terapevtka je ob tem dejala: »To se mi zdi pametna poteza in zdi se mi, da te izdelke ljudje, ki so socialno ogroženi, lažje kupijo,« in ob tem dodala: »Grdo se mi zdi, da se vsak večer zavrže na tone kruha, sadja in zelenjave, ki niso več popolnoma sveži, namesto, da bi te izdelke razdelili med tiste, ki nimajo dovolj denarja. Dejstvo, da si vsakdo ne more kupiti hrane, se mi zdi v 21. stoletju absurd, še večji pa, da stran mečemo še popolnoma v redu živila.«
 
Obroke načrtujmo v naprej in kupujmo po potrebi
Alja Dimic, svetuje, naj ne kupujemo nespametno, ampak raje obroke načrtujmo naprej in toliko tudi nakupimo. Dobro je napisati nakupovalni listek in ne pretiravati s količinami. Hrane nikakor ni dobro nakupovati na zalogo, saj je v tem primeru več nevarnosti, da se pokvari oz. postara. »Kupujmo lokalno pridelano hrano in s tem podprimo naše, slovenske pridelovalce. Če nam kaj ostane in ne vemo kam s hrano, jo odnesimo brezdomcem, verjemite zelo hvaležni so za vsak prigrizek.«