Elektronske cigarete proizvajajo aerosol z ogrevanjem tekočine, ki običajno vsebuje nikotin, arome in druge kemikalije, ki pomagajo pri ustvarjanju aerosola. Večina elektronskih cigaret, ki obstajajo v mnogih oblikah in velikostih, vsebujejo baterijo, grelni element in prostor za tekočino. Nekatere elektronske cigarete izgledajo kot običajne cigarete, cigare ali pipe, medtem ko druge spominjajo na USB ključe, kot je to “JUUL”, pisala in druge vsakdanje predmete. Imenujejo pa jih od “e-cigarete”, “modi”, “vejpi” do “Endsi”, kar je kratica za elektronski sistem za dostavo nikotina.
Uporabniki med “vejpanjem”, kot se imenuje uporaba elektronske cigarete, vdihavajo aerosol v svoja pljuča, pri čemer lahko tudi mimoidoči vdihnejo ta aerosol, ko ga uporabnik izdihuje v zrak. Hkrati pa se lahko te naprave uporabljajo tudi za dovajanje marihuane in drugih drog.
Tudi breznikotinski električni cigareti lahko vsebujejo nikotin
Nekatere nalepke na elektronskih cigaretih ne razkrivajo, da ti vsebujejo nikotin. Druge pa so označene kot brez nikotina, ampak po študiji CDCja (Center za nadzor in preprečevanje bolezni Ministrstva za zdravje in socialne zadeve v ZDA) vseeno vsebujejo določeno količino nikotina. Ta lahko škoduje razvijajočim se mladostniškim možganom, ki se razvijajo vse do približno 25. leta starosti. Uporaba nikotina v adolescenci tako lahko škoduje delom možganov, ki nadzorujejo pozornost, učenje, razpoloženje in nadzor impulzov. Mladostniški možgani gradijo sinapse oziroma povezave v možganih hitreje kot odrasli, nikotin pa spreminja način, kako se te sinapse oblikujejo.
Mladostniki se lahko zatečejo k vejpingu, da bi poskušali obvladati stres ali anksioznost, kar ustvarja krog odvisnosti od nikotina. Ko oseba odvisna od nikotina preneha uporabljati le-tega, se morata njeno telo in možgani navaditi na odsotnost nikotina, kar lahko privede do začasnih simptomov odtegnitve: razdražljivost, nemir, občutek tesnobe ali depresije, težave s spanjem in koncentracijo ter hrepenenje po nikotinu. Toda odvisnost od nikotina lahko postane vir stresa. To, kar se začne kot družabno dejanje, se lahko spremeni v zasvojenost.
Aerosol je lahko dolgoročno škodljiv za pljuča
Elektronske cigarete so na voljo v različnih okusih, vključno s sadnimi, sladkimi, meto, mentolom in podobno. Večina mladih začne vejpat prav zaradi različnih okusov in ker je to trend v trenutni mladi generaciji. Nekatere sestavine aerosola za e-cigarete so lahko tudi dolgoročno škodljive za pljuča. Na primer, nekatere arome so morda varne za uživanje, ne pa za vdihavanje, ker lahko črevesje predela več snovi kot pljuča. Številne kemikalije v tekočini, ki nastanejo med aerosolizacijo, so strupene za pljuča. Lahko prekrijejo sluznico dihalnih poti, kar vodi do resne bolezni ali kolapsa pljuč, kot poroča CDC.
Otroci in odrasli se lahko zastrupijo zaradi požiranja in dihanja tekočine iz e-cigaret tudi skozi kožo ali oči. V ZDA je približno 50 odstotkov klicev v centre za nadzor zastrupitev zaradi e-cigarete namenjenih prav otrokom, starim 5 let ali manj.
Globe, ki čakajo ne samo podjetje in prodajalce, ampak tudi starše
Govorili smo z anonimno zaposleno bencinskega servisa, ki nam je pripovedovala o različnih, a podobnih dogodkih, ko je bila soočena s prodajo tobačnih izdelkov mladoletni osebi. Začela je s primerom, ko je starš želel kupiti elektronsko cigareto otroku: “V servis sta vstopili, kot je izgledalo, mati in hči. Pri blagajni me je mati vprašala kakšne okuse vejpov prodajamo. Naštela sem ji okuse in hčer je odgovorila, da bi imela jagodnega. Mati je nato želela kupiti le-tega, a ji ga zaradi suma posredovanja tobačnih izdelkov mladoletni osebi nisem mogla prodati. Seveda se je želela mati nato z mano prepirati, češ da bi ga kupila ona, ampak sem ji razložila, ker ga bi uporabljala hčer, ji ga ne smem prodati. Obe sta jezno odšli.”
Nadaljevala je z naslednjim dogodkom: “Tokrat je šlo za mlad par. Kot prodajalka sem zadolžena, da vprašam za osebno izkaznico, če želi oseba kupiti tobačne izdelke. Fant jo je z jeznim pogledom pokazal… star je bil 18 let. Punca pa osebne ni imela s sabo, zato jima vejpa nisem mogla prodati, saj bi ga lahko fant posredoval punci, ki bi lahko bila mladoletna. Zopet je skoraj prišlo do prepira… Žal mladoletnim ne morem prodajati tobačnih izdelkov, saj kazen grozi ne samo meni in osebi, ki izdelek kupi, ampak tudi servis lahko izgubi licenco prodaje tobačnih izdelkov za pol leta… Če se to zgodi se lahko kak servis celo zapre, saj je prodaja tobačnih izdelkov pri nekaterih bolj dobičkonosna kot gorivo.”
Smernice za izvajanje zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov si lahko preberete v dokumentu na tej povezavi.
Če pristojni inšpekcijski organ ugotovi, da se elektronske cigarete prodajajo v nasprotju s 26. in 27. členom Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov (ZOUTPI) ali brez veljavnega dovoljenja iz 32. člena tega zakona, z odločbo prepove prodajo teh izdelkov ter odredi njihovo odstranitev iz prodaje.