Za subvencije za bivanje študentov v zasebnih namestitvah je namenjenih 134.400 evrov, kar pomeni za območje Slovenije 350 dodatnih ležišč. Zasebni študentski domovi bodo s svojimi zmogljivostmi dopolnjevali in povečali bivalne zmogljivosti.
Kandidirajo lahko že registrirani domovi
Na razpis se lahko prijavijo zasebni študentski domovi, ki so pri pristojnem organu že registrirani za dejavnost študentskih domov. Zagotavljati morajo opremljene sobe, skupne in pomožne prostore, vzdrževanje stavbe, opreme in vso napeljavo, ki mora dosegati sanitarno-tehnične predpise. Prav tako morajo ponudniki poskrbeti za električno energijo za razsvetljavo, internetno povezavo, urejen sistem vodovodne napeljave, možnost kuhanja, posteljno perilo, vzdrževanje čistoče in reda v vseh prostorih in ogrevanje v skladu s predpisi. V razpisu je pogoj tudi zagotavljanje ustreznih prostorov v primeru subvencioniranega bivanja študentov z otroki.
Večina subvencij bo namenjena domovom, ki že imajo pogodbe
Zasebni prijavitelji morajo nuditi vsaj sedem ali več ležišč in študentom znižati ceno bivanja za toliko, kolikor znaša subvencija ministrstva. Podeljene subvencije za leto 2019/20 bodo v 90 odstotkih namenjene ponudnikom, ki imajo z ministrstvom že sklenjene pogodbe – za področje celotne Slovenije je to 315 ležišč. Preostalih 10 odstotkov namestitev bodo porazdelili med nove prijavitelje. Ministrstvo za izobraževanje sprejema vloge do 1. marca, minister pa bo po 45 dneh od tega datuma sprejel sklepe o izbiri študentskih domov, ki izpolnjujejo pogoje za dodeljevanje subvencij.
Zasebni študentski domovi v Mariboru
Na območju Maribora, po podatkih portala Mesto mladih, deluje pet zasebnih študentskih domov. To so hotel-restavracija Tomi s 450 ležišči, Frančiškov zavod za vzgojo, izobraževanje, versko dejavnost in kulturo Maribor, ki nudi namestitve za 20 fantov, Družinski center mir zavod za pomoč družinam v stiski, Zvezda Danica in Terme Maribor. Cene za bivanje so različne, na primer za dvoposteljno sobo brez subvencije približno 110 evrov, s subvencijo pa 78 evrov na mesec. V Mariboru je letno razpisanih dobrih 3000 ležišč, kar vključuje študentske in dijaške domove ter zasebne študentske domove. Novost za štajersko območje je tudi več subvencioniranih zasebnih namestitev, saj so pred tem študentski domovi Univerze v Mariboru zagotavljali dovolj prostora in zasebniki niso prejemali subvencij.