Z novim javnim razpisom naj bi zmanjšali število čakajočih nad dopustno čakalno dobo. Razpis je zato odprt za javne zdravstvene zavode, koncesionarje, kot tudi čisto zasebne izvajalce. Pri tem pa bodo imeli prednost javni izvajalci, sledili bodo koncesionarji, najnižje na prednostni lestvici bodo zasebniki.
Izvajalci se lahko na razpis prijavijo do 10. avgusta, ministrstvo bo z njimi podpisovalo pogodbe 20. avgusta 2021. Poklukar pričakuje, da bodo storitve v okviru razpisa začeli izvajati 1. oktobra. Tako bo hitreje do zdravstvenih storitev prišlo več kot 20.000 bolnikov, ki trenutno čakajo nad dopustno čakalno dobo. Prednost bodo imeli tisti, ki čakajo najdlje nad dopustno čakalno dobo, in tisti, ki imajo težje zdravstveno stanje.
Bolnike bodo začeli klicati septembra
Bolnike, ki čakajo nedopustno dolgo, bodo začeli vabiti na storitve v drugi polovici septembra. Klicali jih bodo iz nacionalnega klicnega centra, ki deluje pod okriljem Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Tako bodo bolnika vprašali, ali želi opraviti storitev, na katero čaka, pri drugem izvajalcu, ki bo nudil krajšo čakalno dobo. Če bo določenega izvajalca zavrnil, bodo ponudili tudi druge, kjer lahko bolnik prej pride na vrsto.
Za razpis bodo namenili 65 milijonov evrov, večino iz sredstev dopolnilnih zdravstvenih zavarovalnic, ki v lanskem letu zaradi manjšega obsega izvajanja zdravstvenih storitev niso v celoti porabile zbranega denarja v okviru premij dopolnilnega zavarovanja. Za tiste, ki niso dopolnilno zdravstveno zavarovani, bo storitve kril proračun.
Četrti val epidemije ni najboljša popotnica
Storitve v okviru razpisa se bodo izvajale tudi celotno prihodnje leto, kar bo po besedah Poklukarja izvajalcem omogočilo, da bodo lahko pravočasno organizirali kadrovske in prostorske zmožnosti. V preteklosti se je namreč pogosto dogajalo, da so v drugi polovici leta izvajalcem dali na voljo več programa, a so se potem težko pravočasno organizirali, da bi v celoti opravili razpoložljiv program.
Ob tem je Poklukar priznal, da četrti epidemični val, ki se očitno začenja, ni najboljša popotnica ter da je izvajanje storitev v okviru razpisa odvisno od epidemiološkega stanja v jesenskem času. “To, kako dobro bomo precepljeni in kako bomo izvajali tudi ostale preventivne ukrepe, nas lahko obvaruje pred ustavljanjem programa v zdravstvu in premeščanjem kadra na covidne oddelke,” je opozoril.