Vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović je sinoči v oddaji 24 ur zvečer na Pop tv razložila, da je okužba z delta sevom koronavirusa zelo podobna navadnemu prehladu. Kaže se z nahodom, bolečinami v žrelu in splošnim slabim počutjem. Zato je priporočila veliko previdnost in predvsem hitro testiranje takoj, ko se našteti bolezenski znaki pojavijo.

Delta različica je bolj podobna hudemu navadnemu prehladu – z nahodom, se pravi izcedkom iz nosu, slabim počutjem in bolečinami v žrelu. Tako da jo je še lažje spregledati in razmišljati, da gre pač samo za navaden prehlad. V resnici pa gre za covid-19, ki se nato lahko preseli na bolj ranljvo osebo in povzroči kaj hudega.

Vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović

Je četrti val neizbežen?

Beovićeva je dejala, da se četrtemu valu koronavirusa skorajda ne moremo več izogniti: “Če se nam v zadnjem hipu ne bo uspelo organizirati in se cepiti, če ne bomo previdni pri vseh vrstah potovanj, potem je četrti val tako rekoč neizbežen.”

Precepljeni nismo v tako veliki meri in še nekaj časa ne bomo, da bi z deležem cepljenih preprečili kroženje virusa. Kar vendarle lahko storimo in za kar mislim, da je še čas, je, da se cepijo ranljive skupine.

S cepljenjem ranljivih skupin bi po njenih besedah dosegli podobno situacijo, kot jo imajo v Veliki Britaniji: “Tam število primerov zelo narašča, ne narašča pa število sprejetih v bolnišnico. Tako je lažje nadzorovati epidemijo.”

Obvezno cepljenje? Slovenija čaka odločitev drugih držav

Vodja posvetovalne skupine za cepljenje je prepričana, da bi bilo smiselno razmisliti o obveznosti cepljenja. Po njenih besedah podobna razmišljanja tečejo v veliko državah po svetu: “Očitno gre za ukrep, ki je zelo, zelo pomemben. Osebno menim, da bi bilo to smiselno, če se želimo zaščititi pred hudimi stvarmi, ki nas čakajo jeseni – na eni strani ustavljanje gospodarstva, izguba delovnih mest in revščina, na drugi strani pa zdravstvena škoda.”

Omenila je tudi vztrajanje pri prostovoljnem cepljenju ob razmisleku in spodbujanju prebivalcev. “Počakali bomo, da vidimo, kakšne bodo odločitve v drugih državah,” je povedala.