Ameriški senat je v torek soglasno potrdil predlog zakona, s katerim bi bil nedeljski prehod na poletni čas zadnje premikanje ure v ZDA. Odslej naj bi v ZDA veljal zgolj poletni čas. Večina senatorjev se povsem strinja, da ni smiselno pozimi dodatno skrajševati že tako kratke dneve.

“Več sonca in manj depresije”

Predlog mora sicer potrditi tudi predstavniški dom, na koncu pa je potreben še podpis predsednika ZDA Josepha Bidna. Predsednica predstavniškega doma demokratka Nancy Pelosi je že napovedala, da bodo predlog senata pozorno preučili.

Predlog zakona je v postopek vložil republikanec Marco Rubio in ga poimenoval zakon o zaščiti sončne svetlobe. “Po novem ne bomo več ponavljali te neumnosti s spreminjanjem časa,” je dejal Rubio. Nekaj pomislekov so imeli senatorji iz severnih mrzlih držav, kjer se bodo morali otroci pozimi zbujati v še bolj trdni temi kot sicer, a na koncu predlogu v senatu ni nasprotoval nihče.

Večina Američanov se sicer s pobudo strinja. “Američani želijo več sonca in manj depresije,” je izjavila demokratska senatorka iz Washingtona Patty Murray.

V Evropi se države niso uspele uskladiti pri izbiri časa

Premikanje ure je bilo uvedeno, da bi lahko s kasnejšim prižigom luči bolje izkoristili dnevno svetlobo in tako prihranili energijo. S tem ukrepom naj bi se zmanjšalo število prometnih nesreč in kriminala, pozitivne učinke pa naj bi beležilo tudi gospodarstvo. A ukrep ima tudi nasprotnike, ki menijo, da da premikanje kazalcev negativno vpliva na biološko uro ljudi, poslabšuje njihovo razpoloženje in zdravje.

V današnjem času je namen premikanja ure veliko manj pomemben, saj so študije pokazale, da so prihranki energije zanemarljivi, državljani pa se zaradi negativnih učinkov na zdravje vse bolj pritožujejo.

Spomnimo, evropski poslanci so pred časom sprejeli resolucijo, s katero so od Evropske komisije zahtevali, da temeljito preuči učinke premika ure dvakrat letno in pripravi predlog sprememb, če bodo te potrebne. Čeprav je Evropski parlament predlagal, da bi uro zadnjič premikali prihodnje leto, je sprejemanje nove ureditve v slepi ulici, saj se države niso mogle uskladiti, ali bi se odločile za zimski ali za poletni čas.

Prestavljanja urinih kazalcev sicer marsikje po svetu ne uporabljajo, pa tudi tam, kjer ga, ure ne prestavljajo nujno na isti dan. Ponekod so poletni čas opustili in ure ne prestavljajo več, ponekod pa ga niso nikoli uporabljali. Ali bo odločitev ZDA premaknila podobno gibanje tudi v Evropi?