Osebe, ki so prebolele COVID-19 so praviloma imune v obdobju 21 dni do 6 mesecev od potrjene okužbe. Osebe to lahko dokazujejo s pozitivnim izvidom brisa na prisotnost SARS-Cot pojasnjujejo na ministrstvu za zdravje, se smatra, da v tem obdobju oseba ni več kužna in testiranje ni potrebno. V primeru, da je od začetka bolezni poteklo manj kot 21 dni ali v primeru, da okužba ni bila potrjena s testiranjem, se kot dokazilo, da je oseba prebolela COVID-19 šteje potrdilo zdravnika.

V zadnjem obobju po vsej državi beležijo veliko zanimanje za izdajo potrdil o preboleli okužbi.

“Paciente pozivamo, da si potrdilo o preboleli okužbi sami natisnejo s portala zVem, če le imajo možnost. Sicer se lahko obrnejo na izbranega zdravnika, ki jim brezplačno natisne izvid pozitivnega testa v preteklosti. V kolikor pa posameznik potrebuje še dodatno potrdilo, pa se le to po veljavnem ceniku zavodu tudi obračuna. Prošenj po tovrstnih potrdilih je veliko, natančnega podatka o številu izdanih pa žal nimamo,” je za naš medij pojasnil Jernej Završnik, direktor Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor.

Zdravniško potrdilo je na voljo na tej povezavi. 

Načinov, kako oseba dokazuje prebolelost COVID-19, je več

Oseba lahko dokazuje, da je prebolela COVID-19 s pozitivnim izvidom PCR ali hitrega antigenskega testa, ki ga lahko pridobi tudi z uporabo spletnega portala zVem, kjer si izvid lahko natisne brezplačno. zVEM je enotni sistem obveščanja o rezultatu testiranja COVID-19, kjer si lahko posameznik na portalu zVEM pod zavihkom eDokumenti preveri rezultate testiranja. Za uporabo je potrebno imeti digitalno potrdilo, je navedeno na spletni strani ministrstva za zdravje. 

Oseba lahko dokazuje, da je prebolela COVID-19 s pozitivnim izvidom PCR ali hitrega antigenskega testa, ki ga lahko pridobi tudi z uporabo spletnega portala zVem, kjer si izvid lahko natisne brezplačno.

Kot dokazilo o pozitivnem testu se upošteva tudi kratko sporočilo (SMS), poslano s številke +38651285886, ki izkazuje pozitiven rezultat za osebo z začetnicami, ki ustrezajo začetnicam osebe.

Delodajalec lahko za svojega zaposlenega kot dokazilo upošteva tudi bolniški list, kjer je opredeljeno, da je bila oseba v izolaciji ali v primeru okužbe s COVID-19 na delovnem mestu poškodba pri delu in iz njega izhaja, da od začetka izolacije oziroma poškodbe pri delu ni minilo več kot šest mesecev. V primeru, da oseba ni bila testirana in nima bolniškega lista pa mora to potrditi osebni zdravnik, ki ga je oseba kontaktirala v času, ko je zbolela za COVID-19.