Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je na današnji novinarski konferenci povedala, da s predlogom Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov v naš pravni red prvenstveno prenašamo novo tobačno direktivo.
Na trgu naj ne bi bilo tobačnih izdelkov z aromami, vitamini, zelišči ali poživili
Ministrica za zdravje je predstavila ukrepe, ki jih na ministrstvu uvajajo na podlagi Direktive, in sicer: ”Uvajamo velika slikovno-besedilna zdravstvena opozorila, ki bodo prekrivala 65% sprednje in zadnje strani cigaretnih škatlic in vsebovala tudi informacije o opuščanju kajenja (brezplačna telefonska številka); uvajamo tudi prepoved dajanja na trg tobačnih izdelkov z značilno aromo (npr. mentol in vanilja), in izdelkov, ki vsebujejo dodatke, na primer vitamine, ki ustvarjajo vtis, da izdelek koristi zdravju ali da predstavlja manjše tveganje ter poživila (kofein), ki jih ljudje povezujejo z večjo energijo in vitalnostjo.”
Strožji ukrepi za preprečevanje črnega trga
Prepovedani bodo tudi dodatki, ki obarvajo tobačni dim in olajšajo vdihavanje ali povečajo vnos nikotina. Uvajajo tudi strožje obveznosti poročanja o sestavinah v tobačnih izdelkih. Prav tako bodo celovito urejene elektronske cigarete, novi tobačni izdelki in zeliščni izdelki za kajenje; uvajajo še strožje ukrepe za preprečevanje ponarejanja in nezakonite trgovine s tobačnimi izdelki, ki bodo omogočali sledljivost izdelka in zaščito pred nedovoljenimi posegi v embalažo izdelka in prepovedujemo prodajo tobaka, tobačnih in povezanih izdelkov prek interneta.
Cigarete ne bodo vidne kupcem
Poleg direktive uvajajo še druge ukrepe, ki jih Svetovna zdravstvena organizacija predlaga kot najbolj učinkovite je povedala ministrica za zdravje in obrazložila, da so to ukrepi za zmanjšanje dostopnosti do tobačnih izdelkov, popolna prepoved oglaševanja in ukrepi za zaščito pred izpostavljenostjo tobačnemu dimu. Novi zakon bo namreč uvedel popolno prepoved oglaševanja, razstavljanja in promocije tobaka, tobačnih in povezanih izdelkov na vseh mestih prodaje. Tovrstni izdelki na prodajnem mestu ne bodo smeli biti vidni ali dostopni kupcem.
Kazen za kajenje v avtomobilih, kjer se vozijo mladoletni
Tobačnih izdelkov se po novem ne bo smelo prikazovati v medijih. Predlog zakona uvaja tudi prepoved kajenja v zasebnih vozilih v prisotnosti mladoletnih, kar predstavlja pomembno sporočilo, da je izpostavljenost tobačnemu dimu v avtomobilu zelo škodljiva.
Eden ključnih ukrepov za zmanjšanje privlačnosti tobačnih izdelkov za otroke in mlade je tudi uvedba enotne embalaže za cigarete in tobak za zvijanje. Ta ukrep bo imel, skupaj s prepovedjo razstavljanja tobačnih izdelkov pomemben vpliv na tiste, ki še ne kadijo. Poleg Avstralije so take ukrepe že sprejele Francija, Madžarska, Velika Britanija in Irska, napovedujejo pa ga tudi Norveška, Belgija in Finska.
Elektronske cigarete prepovedane v zaprtih javnih prostorih
Tako kot vse sosednje države uvajamo tudi izenačitev elektronskih cigaret z ostalimi tobačnimi izdelki, kar pomeni prepoved njihove uporabe v zaprtih javnih prostorih, prepoved prodaje mladoletnim ter popolna prepoved njihovega oglaševanja.
Tobačni cent morda pol evra, morda evro
Predlagajo tudi t.im. protikadilskega oz. tobačnega centa, saj bi na ta način dobili denar za preventivo. Vemo da je preventiva oz. ozaveščanje najboljši inštrument, da ljudje ne začnejo kaditi. Končni izračuni višine tobačnega centa še niso opravljeni, je danes pojasnila Milojka Kolar Celarc. Ali bo to pol evra ali evro, bo še predmet razprave.