Obvezno samotestiranje učencev v šolah trikrat tedensko, ki se bo začelo izvajati v ponedeljek, je po besedah državnega sekretarja na šolskem ministrstvu Damirja Orehovca alternativa temu, da gremo na izobraževanje na daljavo. Napovedal je, da bodo ravnateljem osnovnih in srednjih šol podrobnosti v zvezi s tem pojasnili na sestanku v sredo.
Vprašanja staršev in šol v zvezi z obveznim samotestiranjem se kar vrstijo. Čimprejšnjo odpravo dilem pa pričakujejo tudi v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ).
Pri samotestiranju bo veljala ta izjema
Orehovec je na današnji vladni novinarski konferenci poudaril, da samo, če bomo dosledno spoštovali priporočila stroke in vladne ukrepe, bodo vrtci, šole in fakultete lahko ostali odprti: “V šolski in vrtčevski prostor vstopajo najranljivejše skupine in kot resorno ministrstvo moramo poskrbeti, da vsem vključenim – tako otrokom in mladim, kot tudi zaposlenim – zagotovimo varen prostor, kjer se lahko izobražujejo in delajo.”
Eden od ukrepov je napovedano obvezno samotestiranje učencev v šolah, ki pa ga po napovedih Orehovca ne bo potrebno izvajati tistim, ki izpolnjujejo pogoje PCT (preboleli, cepljeni, testirani).
Učencem in dijakom bo od 15. novembra dalje pripadalo mesečno 15 testov za hitro antigensko testiranje, ki jih pridobijo v lekarnah. S temi testi bodo nato opravljali testiranja v šolah, bodo pa po besedah Orehovca tudi šole imele kakšen rezervni test za primer, če ga kdo pozabi.
DS Orehovec: Samotestiranja ne bo potrebno izvajati tistim, ki izpolnjujejo pogoje PCT. Pogoj PCT morajo izpolnjevati vsi zaposleni v vzgoji in izobraževanju.
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) November 9, 2021
Samotestiranje še pred poukom?
Kot je povedal Orehovec, si sam predstavlja, da bodo samotestiranja potekala v šolah, in sicer zjutraj pred poukom oziroma na začetku pouka, da pa je to stvar organizacije vsake posamezne šole. O protokolih bodo več povedali tudi na sredinem sestanku z ravnatelji. Glede veljavnosti v šolah opravljenih testov pa je dejal, da bo ta veljal tudi za športne aktivnosti in verjetno tudi za glasbene šole.
Na vprašanje, kaj narediti, če nekdo odkloni samotestiranje, pa je Orehovec pojasnil, da se je treba v teh primerih obnašati podobno, kot se v primerih, če otrok odkloni masko. Državni sekretar priporoča, da se najprej na šolah opravijo razgovori z učencem oziroma starši.
Bo osnovnošolec brez maske lahko ostal v razredu?
V primeru osnovne šole, ki je obvezna in kjer učenec mora prisostvovati pouku – za razliko od srednje šole, ki ni obvezna – je Orehovec dejal, da mora ravnatelj poskrbeti za zdravo učno okolje in mora torej otrok ostati v razredu, če lahko ravnatelj zagotovi varno okolje. Če to ni možno, se lahko obrne na inšpekcijo, ki bo preverila, ali so izpolnjeni vsi pogoji za izvajanje pouka v šoli ali pa gre oddelek ali več oddelkov na izobraževanje na daljavo. V zvezi s tem je možen tudi posvet z ministrstvom, je po poročanju STA dejal Orehovec.
Kljub obveznemu samotestiranju pa v šolah še naprej ostajajo obvezne tudi obrazne maske. Orehovec je spomnil, da je zaščitna maska v zaprtih prostorih obvezna za vse učence, dijake in študente ter zaposlene. Maska ni obvezna za otroke do dopolnjenega 6. leta starosti, za vzgojitelje predšolskih otrok in pomočnike vzgojitelja.
Maska tudi ni potrebna za osebe s posebnimi potrebami, ki jim je uporaba zaščitne maske iz objektivnih razlogov onemogočena. Prav tako maska ni potrebna za učence, dijake in študente pri pouku športne vzgoje in pouku športa.