Na današnji tiskovni konferenci o aktualnem stanju glede covida-19 v Sloveniji je minister za zdravje Janez Poklukar poudaril, da slovenska stroka ves čas sledi svetovnemu razvoju: “Tako v teh dneh v Slovenijo prihaja prvo zdravilo za zdravljenje bolnikov s covidom-19.”

Gre za zdravili molnupiravir in roactemra, in sicer v količini za okoli 5.700 zdravljenj. Zdravilo bodo prejeli tisti, pri katerih obstajajo večje možnosti za težji potek bolezni. S tem naj bi se število hospitalizacij zmanjšalo. To zdravilo je dobilo začasno dovoljenje Evropske agencije za zdravila (Ema). Minister je sicer še pozval k cepljenju s tretjim, osvežitvenim odmerkom.

“Tega zdravila ni treba prejemati paranteralno, se pravi intravenozno ali podkožno, temveč se prejema v obliki tablet,” je povedal Janez Poklukar.

Za mlade zdravilo ni primerno

Predstojnica infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Tatjana Lejko Zupanc je povedala, da se razmere v bolnišnicah rahlo izboljšujejo: “Povprečna starost pri nas je 69 let, maksimalna starost skoraj 100, najmlajši odrasli 27 let, pri otrocih od 2 meseca do 17 let, tudi nekaj porodnic imamo.”

Povedala je, da so se vse od začetka epidemije soočali z različnimi zgodbami o uspehu posameznih zdravil: “Zdaj pa je prišlo protivirusno zdravilo molnupiravir.” Razložila je, da bo namenjeno tistim, ki imajo dejavnike tveganja za težek potek: “Za mlade zdrave ljudi to zdravilo ne bo primerno oziroma ga nima smisla dajati. Najbolj pomemben dejavnik tveganja je starost 65 let in več.” Ostali dejavniki tveganja so izredno prekomerna telesna teža, sladkorna bolezen in tako dalje.

Opozorila je, da zdravilo ni primerno za nosečnice, saj bi utegnilo poškodovati plod. Prav tako zdravila ne bodo predpisovali doječim materam in otrokom. 

Zakaj bo potrebno pisno soglasje?

Glavno indikacijo za uporabo zdravila bo postavil zdravnik, ki bo prvi prišel v stik z bolnikom. Lejko Zupančeva je povedala, da bosta tako bolnik kot zdravnik za uporabo zdravila morala podati pisno soglasje: “To je potrebno zato, ker to zdravilo še nima uradnega dovoljenja za promet.”

Zdravilo bodo prišli iskat svojci okuženih, in sicer najprej v UKC Maribor in Ljubljana, Splošna bolnišnica Celje in Golnik, čez čas pa v vseh bolnišničnih lekarnah. “Pričakujem, da se bodo te stvari uredile sredi drugega tedna. Za začetek imamo molnupiravirjev telefon, na katerega lahko zdravniki pokličejo in kaj vprašajo,” je dejala Lejko Zupančeva.

Bolnike bodo spremljali kot vse ostale covidne bolnike, je povedala Lejko Zupančeva: “Med jemanjem ne pričakujemo kakšnih posebnih resnih stranskih učinkov. Pri ženskah v rodni dobi se bo moralo izključiti nosečnost, za čas jemanja zdravila, to je pet dni, in nato še štiri dni po zaključku zdravljenja bodo morale uporabljati zanesljivo kontracepcijo.”

Zdravstveni sistem še vedno preobremenjen

Vodja oddelka intenzivne terapije infekcijske klinike Matjaž Jereb je opozoril, da zdravstveni sistem še kar nekaj časa ne bo deloval normalno: “Konec meseca lahko pričakujemo več kot 100 covidnih bolnikov na intenzivni negi, zelo verjetno več kot 120.”