Ponovna obolelost je relativno redka, komentirajo na NIJZ. Ob tem še poudarjajo, da noben izmed ponovno obolelih ni potreboval zdravljenja v bolnišnici, poroča MMC.
Za natančne podatke bi bil potrebna analiza genoma
Ob več kot dkot 220.000 potrjenih primerih okužbe z novim koronavirusom na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) letos zaznali 181 ljudi, ki so imeli dvakrat pozitivni izvid na molekularnem ali hitrem testu v razmiku najmanj 90 dni, poroča MMC. Gre za sum na ponovno okužbo, saj je za potrditev potrebna analiza genoma virusa.
“Predvsem pričakujemo, da so se okužili z drugačnim sevom, različico, kot v prvi epizodi,” je za MMC povedala Tatjana Lejko Zupanc, predstojnica Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC-ja Ljubljana.
Predvsem pričakujemo, da so se okužili z drugačnim sevom, različico, kot v prvi epizodi.
Ker vzorce iz prvega testiranja redko ohranijo, je to trditev sicer težko potrditi ali ovreči. Na NIJZ še opozarjajo, da so ljudje ob okužbi še dolgo lahko na testiranju pozitivni in ne gre za ponovno, ampak za podaljšano okužbo.
Lažja oblika lahko pomeni ponovno okužbo
Študije iz tujine navajajo, da naj bi bili prebolevniki pred ponovno okužbo varni vsaj pet ali šest mesecev, ponekod navajajo, da imunost traja tudi osem mesecev.
Nekako je tudi korelacija, da tisti, ki imajo blažji potek bolezni, imajo nižjo koncentracijo in se ta protitelesa hitreje izgubljajo, tako pa postajamo ponovno dovzetni za okužbo.
Zakaj do ponovnih okužb sploh prihaja, torej ni povsem jasno, Mateja Logar, vodja svetovalne skupine za covid-19 pa predvideva: “Nekako je tudi korelacija, da tisti, ki imajo blažji potek bolezni, imajo nižjo koncentracijo in se ta protitelesa hitreje izgubljajo, tako pa postajamo ponovno dovzetni za okužbo.”