“Izboljšanje epidemiološke situacije v posameznih regijah nam je končno omogočilo, da se bodo otroci od ponedeljka dalje lahko po starostnih skupinah vračali v vrtce in šole”, je na današnji tiskovni konferenci povedala generalna direktorica direktorata za javno zdravje, Vesna Kerstin Petrič. Tako svetovne, kot tudi Slovenske inštitucije, zagovarjajo testiranje zaposlenih v izobraževanju pred pričetkom dela, kasneje pa vsaj 1-krat tedensko.
V kolikor bo test negativen, bodo učitelji s poučevanjem lahko pričeli v torek. V kolikor bo test pokazal pozitivni rezultat, pa bodo napoteni v karanteno. Napotke o testiranjih in odvzemnih mestih bodo zaposleni v šolstvu prejeli od vodstev šole.
Zdravstveni domovi in tudi mobilna mesta
Ker je v zelo kratkem potrebno testirati 30000 zaposlenih, so predvidena odvzemna mesta v lokalnih zdravstvenih domovih, predvidena pa so tudi mobilna odvzemne enote. O lokacijah so natančna navodila pridobila vodstva šol in jih bodo posredovala svojim zaposlenim.
Prostovoljno ali obvezno?
Noben medicinski postopek ni obvezen, dokler ni tako določeno z zakonom. Testiranje zaposlenih v šolstvu je zato prostovoljno. V kolikor se učitelji ne bodo testirali, svojega dela seveda ne bodo mogli opravljati v živo, saj bi to predstavljalo prevelik riziko za učence.
Pri nas testiranja otrok pred prihodom v razrede še ne načrtujejo, morda pa bo to naslednji korak pri izvajanju pedagoškega dela v živo.
V nekaterih drugih državah, kjer izvajajo pouk v živo, testirajo tudi otroke. Pri nas testiranja otrok pred prihodom v razrede še ne načrtujejo, morda pa bo to naslednji korak pri izvajanju pedagoškega dela v živo.