S 1. januarjem je pri nas zaživel sistem osebnega dopolnilnega dela oziroma tako imenovanih vrednotnic, s katerim želi vlada zmanjšati obseg sive ekonomije in dela na črno. V sedmih dneh je v podravski regiji takšno obliko dela na novo prijavilo 43 oseb.
Če želite najeti čistilko, inštruktorja, varuško ali denimo prevajalca, morate od 1. januarja zanj kupiti tako imenovano ˝vrednotnico˝. To je zaenkrat možno kupiti na upravnih enotah, v kratkem pa načrtujejo zagon sistema, ki bo omogočal tudi elektronsko naročilo.
Na upravnih enotah ali preko spletne strani AJPES morajo tovrstno obliko dela priglasiti tudi izvajalci. V ponedeljek je to storila tudi Mariborčanka Nina Medved, ki si bo s tovrstnim načinom dela skušala povečati obseg dela za fizične osebe. »Kot osebno dopolnilno delo sem prijavila inštrukcije, prevajanje in občasno izvajanje umetniških oziroma drugih kulturnih vsebin ob zasebnih dogodkih,« razlaga in dodaja, da čeprav je sprva mislila, da ji bo takšna oblika dela olajšala birokratske postopke, s katerimi se je spopadala prej, ko je delala preko avtorske pogodbe, pa zdaj vidi, da temu ni tako.
Izvajalec osebnega dopolnilnega dela bo omejen z višino dohodka – letno bo lahko zaslužil 5. 948,64 evrov.
Z njo se strinja prevajalec in inštruktor Boštjan Kmetec, ki pravi, da je s tem, ko je bolje preučil zakonodajo in pravne možnosti, ki jih takšna oblika dela ponuja, ugotovil, da to očitno ne bo zanj. Težave vidi predvsem v dejstvu, da »ta oblika dela kot naročnika zajema fizične osebe, s. p.-je za katere največ dela sicer opravi, pa izključuje.«
Na podobne težave opozarja tudi Vesna L. iz Maribora, ki se je bila zaradi izgube službe pred slabimi tremi leti, primorana zateči k občasnemu čiščenju stanovanj. »Takšna oblika dela mi predstavlja pomemben vir dohodka – zgolj s socialno podporo namreč ne morem pokriti vseh stroškov stanovanja,« razlaga, ter dodaja, da na tak način dodatno zasluži od 200 do 500 evrov mesečno. Tudi njo skrbi dejstvo, da vrednotnice ne bo mogoče uveljavljati za delo za pravne osebe. »Velikokrat me namreč najamejo tudi podjetja za čiščenje poslovnih prostorov, osebno dopolnilno delo pa tega ne vključuje,« pravi in zaključuje, da ji tako v prihodnje žal ne bo preostalo drugega, kot delo preko podjemne pogodbe, študentskega servisa ali na črno.
Za vrednotnico (ki jo kupi naročnik) je potrebno odšteti devet evrov – od tega gre sedem evrov za pokojninsko, dva pa za zdravstveno zavarovanje. Ena vrednotnica pomeni en dan delovne dobe.