Iz MIZŠ so danes sporočili, da bodo v novem šolskem letu uvajali ukrepe, ki so smiselni in izvedljivi. Med njimi so izpostavili PCT pogoj.
Za koga velja PCT?
V primerjavi z lanskim šolskim letom, večjih sistemskih sprememb ni pričakovati, s zapisali na ministrstvu. Med smiselnimi in izvedljivimi ukrepi pa kot ključnega izpostavljajo PCT pogoj.
Trenutno je dokument, ki bo urejal to področje, še v delu: “Za področje vzgoje in izobraževanja se do 23. avgusta 2021 uporablja Uredba o izvajanju presejalnih programov za zgodnje odkrivanje okužb z virusom SARS-CoV-2 (Uradni list RS, št. 204/20, 20/21, 59/21, 64/21, 103/21 in 118/21). V pripravi je Odlok, ki bo urejal začasne pogoje za izvajanje dejavnosti v vzgoji in izobraževanju ter visokem šolstvu. Za opravljanje dejavnosti bo potreben pogoj PCT, odlok bo določal tudi način preverjanja.”
Za zdaj še ni znano, ali bo ta veljal za vsakogar, ki bo vstopal v šolske prostore, ali zgolj za zaposlene, pričakovati pa je, da bo več podrobnosti znanih do konca tedna.
Glede na lansko leto v novem šolskem letu ne bo večjih sistemskih sprememb. Uvajali bomo ukrepe, ki so smiselni in izvedljivi. Novost je pogoj PCT, ki je nujen za varno vstopanje v šolski prostor. #cepimose #gremovšolo
— Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport (@MIZS_RS) August 17, 2021
Na MIZŠ so še pojasnili, da bo odlok natančno določil tako način preverjanja kot tudi odločitev, kdo izmed deležnikov ga bo moral izpolnjevati. Avtor predloga bo MIZŠ, vendar pri njegovem sestavljanju upoštevajo tudi mnenje stroke. Pred vstopom v veljavo bo o njem glasovala tudi vlada.