Kot so nam pojasnili na Lekarnah Maribor, že nekaj mesecev občasno primanjkuje določenih zdravil, predvsem antibiotikov. Vendar dodajajo, da takšna situacija ni samo v Sloveniji, ampak tudi v ostalih evropskih državah. V lekarnah pomanjkanje poskusijo nadomestiti tako, da poiščejo enakovredno ali medsebojno zamenljivo zdravilo.

Če ne gre drugače, poskusijo poiskati alternativne terapevtske rešitve

V Lekarnah Maribor razlagajo, da imajo na zalogi vsa zdravila, ki so v Sloveniji dobavljiva, dobava v lekarne poteka vsak dan, celo večkrat na dan. Če le gre oz. je v skladu s pravili, pacientom izdajo enakovredno ali medsebojno zamenljivo zdravilo.

Tudi v Lekarni Ljubljana sicer zaznavajo nekaj motenj v preskrbi s posameznimi zdravili, ki so bila v zadnjem letu pogostejša kot v preteklosti. Določena pomanjkanja antibiotikov in protibolečinskih zdravil so še zmeraj prisotna oz. so na vidiku. Razlogi za težave pri dobavi zdravil so različni, pride lahko na primer do težav v proizvodnji (pomanjkanje substanc, materialov za izdelavo ovojnine, izpad proizvodnje …) ali distribuciji zdravil (logistika, količine za posamezne države …), pojasnjujejo.

Razlogi za težave pri dobavi zdravil so različni, pride lahko na primer do težav v proizvodnji (pomanjkanje substanc, materialov za izdelavo ovojnine, izpad proizvodnje …) ali distribuciji zdravil (logistika, količine za posamezne države …)

Trenutno se je stabilizirala dobavljivost suspenzij z amoksicilinom. Pri protibolečinskih zdravilih trenutno niso dobavljive vse jakosti suspenzij s paracetamolom in ibuprofenom, ki so najpogosteje predpisana zdravila, a se z ustreznim odmerjanjem lahko zagotovi zdravilo za potrebe vseh starostnih skupin pacientov. Kot pojasnjujejo v Lekarni Ljubljana, pa večino motenj v preskrbi z zdravili premostijo zaradi ustreznih zalog zdravil v lekarnah in veledrogerijah, hitrih odzivih domačih proizvajalcev pri pomanjkanju zdravil, ki jih izdelujejo, in dobre komunikacije z zdravniki, ko je bilo treba poiskati alternativne terapevtske rešitve.

Pri tem poudarjajo, da izvajalci lekarniške dejavnosti niso odgovorni za motnje v preskrbi z zdravili na slovenskem trgu in da lahko strokovni sodelavci v lekarnah predlagajo le druge ustrezne rešitve, v kolikor so na voljo. Natančnejše podatke glede motenj v preskrbi z zdravili sicer vodi Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP), ki na podlagi prijav imetnikov dovoljenj za promet z zdravili beleži vse motnje pri dobavi zdravil. Seznam lahko preverite na tej povezavi.