Reševalna služba slovenske Istre (RSSI) Zdravstvenega doma Izola je po lanskoletnem testnem obdobju reševalcev na kolesih, letos pristopila k izvajanju pilotskega projekta.

Letošnji projekt je pilotski

Občanom in obiskovalcem želijo po poročanju tamkajšnje občine v času večje obremenitve sistema Nujne medicinske pomoči (NMP) dodati še uporabno obliko izvajanja te službe. Letošnji pilotski projekt reševalcev na kolesih izvajajo ob sobotah, od poldneva naprej na območju od Simonovega zaliva do avtokampa.

Na terenu dva kolesarja reševalca

Igor Crnić, vodja RSSI, je povedal, da tukaj, sodeč po izkušnjah, največja potreba. »V ekipi na terenu sta vedno po dva kolesarja reševalca. Eno kolo je opremljeno z defibrilatorjem ter opremo za sprostitev dihalnih poti in oživljanje, drugo pa z obvezilnim materialom. Ves čas ju spremlja dispečer zdravstvenega dispečerskega centra RSSI, ki ju kot vse ostale time NMP aktivira ter usmeri na mesto intervencije,« je pojasnil Crnić. Stroške sanitetnega materiala pokriva izolski zdravstveni dom. Kolesa, pridobljena lani, tudi letos servisirajo sponzorji. Zato tudi letos nadaljujejo z iskanjem sponzorjev, saj je njihova želja zagotoviti nadaljnje učinkovito delo in električna kolesa.

Mesto pravšnjo za takšen projekt

V RSSI še ocenjujejo, da je prav Izola glede na površino, teren in dostopnost določenih delov mesta, ustrezna za takšen projekt. Eden od ciljev projekta kolesarjev reševalcev je namreč tudi ta, da z ustreznim pristopom in opremo oskrbijo tista stanja za katera ni nujno potreben prihod reševalnega vozila, a do pacienta je potrebno priti in ga oskrbeti.