Za zadržanje naj bi glasovalo sedem, proti pa dva ustavna sodnika, poroča MMC.
Sodišče zavrnilo navedbo
Medtem, ko je minister za javno upravo Boštjan Koritnik večkrat navedel, da je vlada odlok sprejela kot delodajalec in ne kot oblastni organ, je sodišče zdaj navedbo zavrnilo. Ustavno sodišče je sklep sprejelo s sedmimi glasovi proti dvema. Proti sta glasovala sodnika Klemen Jaklič in Marko Šorli, ki sta napovedala odklonilni ločeni mnenji.
Gre za prikrito obveznost
Odvetnica Nataša Pirc Musar, ki je vložila ustavno pobudo za Policijski sindikat Slovenije, ponavlja, da gre pri tem odloku “nedvomno za prikrito obveznost cepljenja”. Če državnemu uslužbencu, ki ni cepljen, ne moreš odrediti dela na domu, ga ne smeš spustiti na delovno mesto, kar po besedah odvetnice pomeni, da se bo prisiljen cepiti ali pa mu bo odpovedana pogodba o zaposlitvi.
Tudi Na obrambnem ministrstvu so pojasnili, da bodo njihovi zaposleni, ki pogoja PC ne izpolnjujejo, v primeru, da bo obvezen in dela od doma ne bodo mogli opravljati, najprej koristili ure in dopust, kasneje pa naj bi bili napoteni na čakanje na delo.
Po poročanju portala N! naj bi v minulem tednu ustavno sodišče na temo presoje o ustavnosti PC prejelo že 250 pobud posameznikov iz državne uprave, ki izpodbijajo vladni odlok.
Pred stavbo sodišča, ki je močno varovano, se je danes spet zbralo tudi nekaj protestnikov, ki se z odločitvijo vlade ne strinjajo.
Sindikat odločitev pozdravlja
“Ocenjujemo, da ta odločitev nastavlja ogledalo vladi, zaradi katere nazadujemo,” so pojasnili na policijskem sindikatu in nadaljevali: “Politična oblast bi morala biti prva, ki spoštuje ustavo, ker če je ne, so ogrožene pravice vseh državljanov, tudi policistov.”
Politična oblast bi morala biti prva, ki spoštuje ustavo, ker če je ne, so ogrožene pravice vseh državljanov, tudi policistov.
Nad odločitvijo sodišča so navdušeni in jo pozdravljajo.
“Menimo, da je odlok v nasprotju z Ustavo in bo tudi končna odločitev enaka, kot je zdaj.” “Tudi, če bi PC pogoj veljal za vse Slovence, bi storili enako, kajti menimo da se z odloki obveznost cepljenja ne more uveljavljati, to je mogoč le z zakonom,” so še pojasnili predstavniki Sindikata.
Cepljenje je nepovraten ukrep
Po navedbah ustavnega sodišča ni mogoče spregledati, da je vsako cepljenje po naravi stvari za posameznika trajen in nepovraten ukrep, do katerega v primeru zahteve po izpolnjevanju pogoja PC lahko pride proti volji posameznika. Glede na to ni upoštevna niti trditev vlade, da pomeni izpodbijana določba ukrep začasne narave.