Ustavitev Nuklearne elektrarne Krško (Nek), ki so jo 5. oktobra zaradi poškodbe preventivno zaustavili, bo po ocenah GZS v oktobru in morda še v naslednjih mesecih zelo verjetno vplivala na še večji padec proizvodnje v oskrbi z električno energijo, plinom in paro. Ta je v prvih osmih mesecih medletno upadla za 35 odstotkov.

Padec v oskrbi z električno energijo, plinom in paro je presenetljiv

Kot je v svoji tedenski analizi spomnil glavni ekonomist pri analitski službi Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Bojan Ivanc, je bila industrijska proizvodnja v prvih osmih mesecih za okoli pet odstotkov nižja kot v enakem obdobju lani. Pri tem je bila v predelovalnih dejavnostih, ki predstavljajo okoli 92 odstotkov celotne industrijske proizvodnje, manjša za 3,5 odstotka, še zlasti pa je upadla v oskrbi z električno energijo, plinom in paro (-35,1 odstotka) ter v rudarstvu (-24,6 odstotka).

Padec v oskrbi z električno energijo, plinom in paro je presenetljiv, saj je bila proizvodnje električne energije na pragu v tem obdobju višja za 12,7 odstotka,” je zapisal Ivanc. Ocenil je, da bo preventivna zaustavitev v Neku zelo verjetno vplivala na še večji padec proizvodnje v oktobru in morda še v naslednjih mesecih.

Skupna vrednost industrijske proizvodnje je bila sicer avgusta za 1,2 odstotka nižja kot julija, ko je na mesečni ravni po reviziji podatkov upadla za osem odstotkov. “Pred tem je bila znana predhodna ocena, da je bil julijski padec precej nižji, pri 2,5 odstotka, kar zbuja visok dvom o kakovosti statistike na področju industrijske proizvodnje,” pravi Ivanc.

Nek so ustavili, potem ko so odkrili puščanje primarnega sistema znotraj zadrževalnega hrama. Minuli teden so analizirali poškodbo in vzroke zanjo, ta teden naj bi se začelo popravilo poškodbe. Kdaj bi lahko elektrarno znova zagnali, ni znano; predsednik uprave Neka Gorazd Pfeifer je v sredo izrazil pričakovanje, da bo elektrarna znova v omrežje priključena novembra.

STA