Levica je 1. oktobra na Facebooku, skupaj s sliko ministra Luke Mesca na Festivalu za tretje življenjsko obdobje, objavila: “Kljub težavam z javnimi financami, ki jih imamo zaradi posledic poplav, smo našli način, da izpeljemo polno uskladitev pokojnin, za 8,2 odstotka. Uskladitev lahko upokojenci in upokojenke prvič v zgodovini pričakujete že januarja.

Minister za delo, družino in socialne zadeve govori o rekordni uskladitvi pokojnin, socialne pomoči, otroški dodatki, štipendije in vsi ostali socialni transferji pa naj bi kljub izjemno visoki inflaciji prihodnje leto ostali zamrznjeni. Letna rast cen je bila septembra 7,5-odstotna, nanjo pa so najbolj vplivale za 9,2 odstotka višje cene hrane in brezalkoholnih pijač, električna energija pa se je zaradi odprave ukrepa znižanega plačila prispevkov podražila za 26,5 odstotka, izdelki in storitve iz skupine zdravstvo so bili za 10,7 odstotka dražji, poroča tudi Žurnal24.

Skladno z inflacijo se ne bodo uskladili niti cenzusi za pridobitev pravice niti prejemniki višje socialne pomoči. Marsikdo je sploh ne bo dobil, ker bo meja za pridobitev ostala enaka.

Za določanje proračunskih omejitev posameznim ministrstvom je zadolženo ministrstvo za finance, ki je letos dvakrat, iz dveh različnih razlogov, predstavilo proračunske omejitve za posamezna ministrstva in pozvalo k znižanju izdatkov oz. postavk. Namen prvega poziva v juniju je bil zniževanje javnofinančnega primanjkljaja, da bi Slovenija izpolnjevala javnofinančna pravila EU, ki naj bi po začasni opustitvi v času krize covida-19 začela ponovno veljati,” so za Žurnal24 pojasnili na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.

Poraba ministrstva za prihodnje leto je bila tako s sklepom vlade določena pri 1,81 milijarde evrov, za letos je predvidena poraba 2,11 milijarde evrov. Kar pomeni, da bo prihodnje leto na voljo 300 milijonov evrov manj. “Po avgustovskih poplavah smo prejeli poziv še za dodatno zniževanje proračunskih postavk za namene zbiranja sredstev za obnovo po naravnih nesrečah. Od MDDSZ je bilo tako zahtevano znižanje proračunskih postavk za dodatne 4 odstotke, kar je pomenilo zahtevo po dodatnem nižanju v višini 72,7 milijona evrov v letu 2024 in 72,3 milijona evrov v letu 2025,” javljajo z ministrstva.

V proračunu ministrstva ni nekritičnih investicij

MDDSZ pojasnjuje: “Že na začetku proračunskih razprav smo opozorili, da je takšno zniževanje postavk nemogoče, zlasti zato, ker pomeni odvzemanje zakonsko opredeljenih pravic za najranljivejše skupine prebivalcev in da se temu ob tako postavljenih limitah ne bomo mogli izogniti. V proračunu ministrstva ni na primer nekritičnih investicij, ki bi jih lahko zamaknili za leto ali dve in tako znižali porabo. V pogajanjih smo zato iskali možnosti za dvig limita in izogibanje bolečim rezom v socialne pravice. Najvišje zmanjšanje odhodkov na MDDSZ je posledica tega, da imamo tudi med vsemi ministrstvi enega največjih proračunov, saj pokriva zelo široko področje. Med proračunskimi postavkami MDDSZ je namreč tudi približno 1,4 milijarde evrov transferjev socialno najšibkejšim in srednjemu razredu.

Čeprav se milijarda evrov za obnovo po poplavah ne bo upoštevala pri izračunu fiskalnega pravila, je “med vladnimi ukrepi za uravnavanje proračuna ostala enoletna zamrznitev usklajevanja socialnih transferjev. Tudi na tem področju pa še vedno iščemo možne rešitve. Za uskladitev socialnih transferjev z zakonom bi namreč potrebovali med 50 in 70 milijonov evrov, odvisno od končnega podatka o medletni rasti cen življenjskih potrebščin v letošnjem letu.” V proračunu je torej zmanjkalo med 50 in 70 milijonov za uskladitev socialnih transferjev, našli pa so 550 milijonov evrov za uskladitev pokojnin. Toliko denarja je po besedah ministra Mesca za uskladitev predvidenega v proračunu za prihodnje leto.

Če bi pokojnine namesto za 8,2 uskladili za 7,7 odstotka, bi strošek zmanjšali za 67 milijonov evrov in bi lahko uskladili tudi socialne transferje, poroča Žurnal24. Uskladitev pokojnin in uskladitev socialnih transferjev določa Zakon o usklajevanju transferjev posameznikom in gospodinjstvom v Republiki Sloveniji, ki določa, da se socialni transferji uskladijo 1. marca za toliko, kolikor je znašala inflacija v preteklem letu.

Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju določa, da se pokojnine delno uskladijo z inflacijo v preteklem letu (40 odstotkov), delno pa z rastjo plač (60 odstotkov). Uskladitev se je doslej izvedla februarja s poračunom tudi za januar, prihodnje leto pa bo že z januarsko pokojnino izplačan približek povišice, februarja pa točna povišica in morebiten poračun. Točnega izračuna prej ni mogoče narediti, ker je podatek o decembrskih plačah znan šele sredi februarja.