Po poletnem premoru so ponovno zasedali ljubljanski mestni svetniki. Lotili so se različnih tem, med drugim tudi predloga sprememb odloka o posebni rabi javnih površin v občinski lasti, ki med drugim omejuje spontane ulične nastope. Predlog med drugim predvideva omejitev teh nastopov na dve uri in spremembe časovnih okvirov, v katerih lahko ulični umetniki izvajajajo nastope na določenih lokacijah v Ljubljani.
Načrtovanje izvajanja uličnih nastopov prava zagonetka
V predlogu so leto razdelili na dve obdobji in za vsako obdobje posebej določili v katerem času lahko ulični umetniki nastopajo. Kot so navedli v predlogu, “bodo spontani ulični nastopi v obdobju od 1. maja do 30. septembra in od 1. decembra do 31. decembra med tednom dovoljeni od 16. do 18. ure in od 20. do 22. ure, ob sobotah od 10. do 12. ure, od 16. do 18. ure in od 20. do 22. ure ter ob nedeljah in praznikih, ki so dela prosti od 10.00 do 14.00 ure. V obdobju od 1. oktobra do 30. aprila, razen v času od 1. decembra do 31. decembra, bodo ulični nastopi dovoljeni med tednom od 17. do 20. ure, ob sobotah od 10. do 12. ure in od 17. do 20. ure ter ob nedeljah in praznikih, ki so dela prosti od 10. do 14. ure”.
Kot so navedli v predlogu, “bodo spontani ulični nastopi v obdobju od 1. maja do 30. septembra in od 1. decembra do 31. decembra med tednom dovoljeni od 16. do 18. ure in od 20. do 22. ure, ob sobotah od 10. do 12. ure, od 16. do 18. ure in od 20. do 22. ure ter ob nedeljah in praznikih, ki so dela prosti od 10.00 do 14.00 ure. V obdobju od 1. oktobra do 30. aprila, razen v času od 1. decembra do 31. decembra, bodo ulični nastopi dovoljeni med tednom od 17. do 20. ure, ob sobotah od 10. do 12. ure in od 17. do 20. ure ter ob nedeljah in praznikih, ki so dela prosti od 10. do 14. ure”.
Načrtovanje izvajanja uličnih nastopov bo tako zelo oteženo. Ulični glasbeniki bodo po novem denimo na eni od v odloku določenih lokaciji lahko ostali največ dve uri na dan. Tisti, ki pravil ne bodo upoštevali, bodo lahko kaznovani z globo v višini 150 evrov oziroma 1000 evrov, če bo prekršek storila pravna oseba, samostojni podjetnik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost.
Spremembe nastopile zaradi pritožb občanov
Kot so obrazložili na ljubljanski občini, se “na mestnih ulicah vsakodnevno zgodi več spontanih uličnih nastopov domačih in tujih umetnikov, kar je za popestritev dogajanja dobrodošlo, dokler ne pride do zasičenja in prekrivanj nastopajočih”. Še večji problem pa naj bi predstavljali določeni posamezniki, “ki si dobesedno lastijo določene dele javnega prostora in so do ostalih, ki bi želeli za kratek čas nastopiti na isti lokaciji, nasilni. Prihaja tudi do fizičnih obračunavanj, kar nedvomno slabša podobo prostora in daje slab vzgled. Ti posamezniki tudi motijo neposredne sosede, prebivalce, publiko in ostale uporabnike javnih prostorov”.
Predlog odloka hkrati na novo določa lokacije, kjer je spontane ulične nastope mogoče izvajati, in sicer: na ploščadi pri Figovcu, v Parku slovenske reformacije, v Miklošičevem parku, na Nazorjevi ulici, v podhodu pri Moderni galeriji, v parku Zvezda, na Dvornem trgu, na Šuštarskem mostu, na Bregu pri Hribarjevem spomeniku, na Gornjem trgu pri vodnjaku, na Gallusovem nabrežju, na Hradetskega mostu, na Špici, na Trgu francoske revolucije, na Trubarjevi cesti, na Mesarskem mostu, na Prekmurskem trgu, na Čopovi ulici in na Prešernovem trgu.
Predlog odloka hkrati na novo določa lokacije, kjer je spontane ulične nastope mogoče izvajati, in sicer: na ploščadi pri Figovcu, v Parku slovenske reformacije, v Miklošičevem parku, na Nazorjevi ulici, v podhodu pri Moderni galeriji, v parku Zvezda, na Dvornem trgu, na Šuštarskem mostu, na Bregu pri Hribarjevem spomeniku, na Gornjem trgu pri vodnjaku, na Gallusovem nabrežju, na Hradetskega mostu, na Špici, na Trgu francoske revolucije, na Trubarjevi cesti, na Mesarskem mostu, na Prekmurskem trgu, na Čopovi ulici in na Prešernovem trgu. Spontani ulični nastopi po novem v Ljubljani izven navedenih lokacij ne bodo dovoljeni. Za uvedbo navedenih sprememb so se odločili zaradi pritožb občanov nad tovrstnimi nastopi.
Spontani ulični nastopi v Mariboru dovoljeni med 9. in 18. uro
Kot smo že pisali, so spontani ulični nastopi v Mariboru opredeljeni v odloku o rabi javnih površin. Tam je navedeno, da je “spontani ulični nastop kulturnega značaja na javni površini dovoljen, če se z njim ne ovira raba javne površine zaradi števila nastopajočih ali gledalcev”. Ulični umetniki lahko nastope izvajajo med 9. in 18. uro.
Uporaba opreme za ozvočenje, priključene na električni ali generatorski vir, ni dovoljena. Dovoljeno je namreč le ozvočenje za akustične instrumente in vokal, ki deluje s pomočjo baterijskega napajanja in ne presega moči 30 W. “V odloku določena globa v primeru kršitev določb, ki so predpisane za ulične nastope, znaša 200 EUR za fizično osebo. Medobčinska inšpekcija, ki nadzira izvajanje odloka, iz tega naslova do sedaj še ni izrekala glob,” so dodali na mariborski občini.