V Sloveniji se po navedbah društva z vodenjem ukvarja okoli 1000 vodnikov, pri čemer se opirajo na podatke registra Turistično gostinske zbornice Slovenije (TGZS). Ob tam pa opozarjajo, da je veliko tudi regionalnih vodnikov, katerih točno število pa ni jasno, saj kljub pozivom ustreznega skupnega registra ni.

Številni vodniki zaprli dejavnosti že spomladi

“Ocenjuje se, da dela nekje 2000 turističnih vodnikov. Natančne statistike ni, številni turistični vodniki so svoje dejavnosti zaprli že marca. Ti, ki še poslujejo, pa poročajo o 60- do 90-odstotnem upadu prometa, odvisno tudi glede na jezik oz. trg delovanja,” so zapisali v sporočilu za javnost in spomnili, da je število prihodov tujih gostov v desetih mesecih na letni ravni padlo za 72 odstotkov.

Ocenjuje se, da dela nekje 2000 turističnih vodnikov. Natančne statistike ni, številni turistični vodniki so svoje dejavnosti zaprli že marca. Ti, ki še poslujejo, pa poročajo o 60- do 90-odstotnem upadu prometa, odvisno tudi glede na jezik oz. trg delovanja.

Večina gostov je prišla le iz neposredne okolice, in sicer Nemčije, Avstrije, Italije, Srbije, Bosne in Hercegovine ter Hrvaške, so dodali.

Država zagotovila univerzalni temeljni dohodek

Država je vodnikom pomagala s pomočjo univerzalnega temeljnega dohodka, tako v pomladanskih treh mesecih, kakor tudi v zadnjih treh mesecih leta 2020. “Upamo, da nam bo prisluhnila vsaj do pomladi 2021, saj obetov po izboljšanju ni, zimski in zgodnje pomladanski meseci pa tako in tako veljajo za kritične mesece v turistični dejavnosti,” so pozvali.

Upamo, da nam bo prisluhnila vsaj do pomladi 2021, saj obetov po izboljšanju ni, zimski in zgodnje pomladanski meseci pa tako in tako veljajo za kritične mesece v turistični dejavnosti.

Turistični vodniki sicer krizo, kot so še zapisali v društvu, sprejemajo kot velik izziv. Med drugim so se pridružili ponudbi virtualnih ogledov oziroma doživetij, ki so se razmahnili v letu, ko je fizično potovanje močno oteženo, so zapisali.