Zdravniška zbornica Slovenije je 4. maja objavila rezultate prijav na prvi letošnji razpis za specializacije za diplomante medicine. Na 286 razpisanih mest specializacij je prišlo 227 prijav, od 70 mest na ravni države je za družinsko medicino prispelo le 15 vlog, podobna je situacija tudi na pediatriji, kjer je od 15 razpisanih mest bilo zapolnjenih le 6. Slabo se bodo zapolnila tudi specializantska mesta na urgentni medicini, Tina Šapec iz zdravniške zbornice pojasnujeje: “Specializanti so po moji oceni ugotovili, da je delo zahtevno in ga je najverjetneje težko celo delovno dobo opravljati kot urgentni zdravnik.”

Velik interes za specializacijo iz ginekologije – tudi po 7 vlog na 1 razpisano mesto

Tudi letošnje leto je po določenih specializantskih mestih bilo veliko povpraševanja, tako se je na 1 mesto na državni ravni iz področja ginekologije in porodništva prijavilo 7 kandidatov, na 2 mesti na državni ravni za specializacijo iz plastične, rekonstruktivne in estetske kirurgije pa kar 14 kandidatov. Podobna povpraševanja so se pojavila še na dermatovenerologiji, kardiologiji in vaskularni medicini ter oftalmologiji.

Mladi zdravniki opozarjajo, da so razmere za delo izredno slabe

Anketa mladih zdravnikov priča o realni situaciji sedanjih in bodočih diplomantov medicine v Sloveniji. Od 430 anketirancev jih polovica poroča o 48-urnem delovnem tednu, pogosta prihaja tudi do nemožnosti koriščenja dopusta, nekje četrtina navaja tudi mobing. Mladi zdravniki menijo tudi, da so razmere na področju vodenja in organizacije zdravstvenih ustanov izredno slabe. “V reševanju pomanjkanja družinskih zdravnikov imajo tudi mladi več pacientov, razporejeni so na več deloviščih hkrati, npr. po nočnem delu na redno delo na oddelku ali pa dopoldne oddelajo redno delo na oddelku, ponoči oddelajo nočno, naslednji dan pa je spet delo na dnevnem oddelku,” trenutno stanje opisuje Valentina Pugelj, specializantka urgentne medicine iz UKC Ljubljana.