Člani Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so se danes seznanili z najnovejšo višino minimalnih življenjskih stroškov in soglašali, da se mora njihovi rasti prilagoditi tudi znesek minimalne plače. Tega bo minister za delo še določil, znašal pa bo najmanj 804 evrov neto. Toda sindikati in delodajalci niso enotni glede časovnice uskladitve.

Nova višina minimalnih življenjskih stroškov, ki so jo prvič po letu 2017 izračunali na Inštitutu za ekonomska raziskovanja, je 670 evrov, je na novinarski konferenci po seji ESS povedal državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Dan Juvan. “To pomeni, da bo moral minister v naslednjih treh mesecih določiti minimalno plačo v razponu med 804 in 938 evrov neto,” je dodal.

Upoštevaje prispevke za socialno varstvo, zvišanje splošne davčne olajšave s 3500 evrov na 4500 evrov v davčnem letu 2022, pa tudi dodatno splošno olajšavo po zakonu o dohodnini je znesek neto minimalne plače letos 778,40 evra. O novem znesku in o postopku dviga minimalne plače bo prihodnji teden odločala vlada, je povedal Juvan.

Sindikati pričakujejo dvig v treh fazah

Sindikati pričakujejo dvig minimalne plače v dveh fazah – najprej uskladitev z minimalnimi življenjskimi stroški in nato še uskladitev s stopnjo inflacije v letu 2022. “Minimalna plača bi se morala zvišati na 802 ali 804 evre neto in se januarja uskladiti še z inflacijo, ki je danes okoli desetodstotna,” je povedal Andrej Zorko iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.

Zvišanje minimalne plače se zdi nujno tudi delodajalcem, toda zagovarjajo enofazni postopek. S tem podjetjem ne bi povzročali dodatnega dela in zmede v dveh mesecih in morda še napak, je pojasnil predsednik Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Marko Lotrič.

Lotrič se je strinjal, da je dvig minimalne plače nujen, tako zaradi inflacije kot življenjskih stroškov. A, kot je dodal, je sama višina dviga odvisna tudi od poslovnega okolja. “Ko jo bo minister predlagal, se bomo o njej še dodatno pogovarjali,” je dejal.

STA