Pomemben del indeksov predstavljajo stroški bivanja, kamor spadajo denimo najemnine, materiali in storitve za vzdrževanje stanovanj, stroški energentov, oskrbe z vodo, zavarovanje nepremičnin. Cene življenjskih potrebščin so bile avgusta sicer v povprečju enake kot julija, na leti ravni pa precej višje. Cene blaga so bile avgusta v primerjavi z enakim mesecem leto prej v povprečju višje za 13,9 odstotkov, cene storitev pa za 5,5. Blago dnevne porabe se je podražilo za 17,5 odstotka, trajno blago za 10,2 odstotka in poltrajno blago za 3,3 odstotke, poroča portal Žurnal24.

Največja podražitev goriva in energije

Med vsemi stroški bivanja so se v zadnjem letu najbolj podražili goriva in energije, za skoraj 37 odstotkov, in hkrati tudi največ prispevali k inflaciji. Od tega so se trda goriva podražila za skoraj 67 odstotkov, zemeljski in mestni plin za 47, tekoča goriva in toplotna energija za 41 odstotkov. Elektrika je dražja za tretjino.

Precej so se v zadnjem letu podražili tudi materiali za vzdrževanje in popravilo stanovanj, cene so višje za nekaj več kot 17 odstotkov, vzdrževanje večstanovanjskih stavb je dražje za osem odstotkov. Nekoliko manj pa so cene dvignili izvajalci teh storitev, dražji so za skoraj 10 odstotkov. Med njimi so svoje delo najbolj podražili električarji, kar za 24 odstotkov, sledijo jim pleskarji z 9,4-odstotnim dvigom cen in vzdrževalci sistemov ogrevanja z skoraj devetimi odstotki višjimi cenami. Le vodovodarji svojih storitev niso podražili, cene so ostale enake lanskim, poroča Žurnal24.

Dražja tudi hrana

Med komunalnimi storitvami se je najbolj podražila oskrba z vodo, za dobrih pet odstotkov, medtem ko se je zbiranje odpadnih voda v primerjavi z avgustom lani celo pocenilo za nekaj več kot odstotek.

Za dobra dva odstotka se je podražilo zbiranje odpadkov. Približno toliko so se v povprečju podražila tudi zavarovanja za nepremičnine.

Rast od sedem do devet odstotkov beležijo tudi cene vrtnarskih izdelkov, velikih in mali gospodinjskih aparatov, za več kot 12 odstotkov pa so dražje pohištvo in talne obloge. Hrana se je v enem letu podražila za 14 odstotkov, najbolj kruh in izdelki iz žit (za 16,4 %), meso (za 14 %) ter mleko, sir in jajca (za 16,2 %). Tisti, ki živijo v najemniških stanovanjih, še bolj pa tisti, ki jih šele najemajo, se srečujejo tudi s precej višjimi cenami najemnin. Dejanske najemnine za stanovanja so se v zadnjem letu v povprečju povišale za skoraj 19 odstotkov, še navaja portal Žurnal24.