Epidemija upada z razpolovnim časom približno 16 dni,” ugotavlja Matjaž Leskovar z Instituta Jožef Stefan, ki pripravlja prognozo širjenja covid-19 v Sloveniji. “Bolnišnice, tako navadni kot intenzivni oddelki, so že preko vrha četrtega vala in se bodo zdaj vse hitreje praznile.

Po kriterijih ECDC smo v temno rdeči fazi, v rdečo bomo predvidoma prešli konec leta, navaja portal Žurnal24. “Vpliva božično-novoletnih praznikov za zdaj še nismo upoštevali. Novo različico omikron bomo vključili v model, ko jo bodo potrdili v Sloveniji in bodo znane njene karakteristike. Takrat bomo pripravljali tudi napoved naraščanja njenega deleža, tako kot smo to že prikazovali za različico alfa in delta,” razlaga Leskovar za portal Žurnal24.

Rdeči bomo konec leta

Ocenjeno reprodukcijsko število je približno R=0,75. Tedensko povprečje dnevno potrjenih okuženih oseb je 2199. V drugem, tretjem in četrtem valu se je do zdaj okužila približno dobra polovica prebivalstva, trenutno je delež kužnih približno 2,2 odstotka prebivalstva oz. približno vsak 45. prebivalec. “Ocenjujemo, da je dovzetnih približno slaba tretjina prebivalstva, ker cepiva niso 100 odstotno učinkovita in ker imunost s časom upada,” pojasnjuje Leskovar za portal Žurnal24.

Rdeči bomo konec leta 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev je 1761. “Glede na kriterije ECDC smo v temno rdeči fazi,” ugotavlja Leskovar. “Ob enakem trendu razvoja epidemije bi lahko v rdečo fazo prešli konec leta. Uporabili smo enake predpostavke kot v prognozi razvoja epidemije. Vpliva božično-novoletnih praznikov za zdaj še nismo upoštevali. Negotovosti ocenjenih datumov so velike.

Deleži hospitaliziranih, v enotah intenzivne terapije in umrlih potrjeno okuženih po starostnih skupinah so razvidni v spodnji tabeli. V tabelah so za drugi, tretji in četrti val za vsako starostno skupino posebej navedeni ocenjeni deleži potrjeno okuženih, ki potrebujejo bolnišnično obravnavo (hosp), obravnavo v enotah intenzivne terapije (EIT) oz. umrejo (umrli). Ocenjeni deleži vseh hospitaliziranih v posameznih valovih, ki potrebujejo intenzivno terapijo, so: drugi val 13,4, tretji val 18,9 in za četrti val 24,8 odstotkov. Odražajo predvsem starostno strukturo okuženih v posameznih valovih.

Iz podatkov za posamezne starostne skupine je razvidno, da je različica B1.258.17 (drugi val) tipično manj nevarna od različice alfa (tretji val), ki je tipično manj nevarna od različice delta (četrti val). “Različica delta je zares zelo neugodna, saj je bistveno bolj kužna od ostalih različic in je tipično tudi bolj nevarna,” še opozarja Leskovar.